daar op het vliegveld te vuren". Zelf begaf hij zich met de rest van de compagnie verder langs de Kijkduinse straat, trof nabij het Zwarte weggetje C.-47 C.Pag. aan, en deed volgens zijn verslag zijn stukken in stelling komen „noord van de fabriek, dus practisch in het verlengde van de Laan van Meerdervoort". Uit die stelling werd korte tijd vuur gebracht op het vliegveld (één band per stuk), totdat het vijandelijk vuur en de eigen ongedekte opstelling dwong tot ver plaatsing naar een punt Z.O. van de fabriek, vanwaar opnieuw het vuur werd geopend. In deze stelling werd mortiervuur ontvangen uit de richting van het vliegveld, waardoor een sergeant zwaar werd gewond. Blijkbaar werd daardoor het moreel zodanig geschokt, dat het personeel, onder achterlating van enige zware mitrail leurs en alle karren, de wijk nam naar Loosduinen. De luitenant van St.-R.Gr. was op advies van C.-47 C.Pag. intussen eveneens daarheen teruggekeerd, onder achterlating van de mitrailleurs. De in westelijke richting gezonden stukken waren na enige omzwervingen ten slotte terechtgekomen deels op het Pieter de Hooghplein, deels in de omgeving van de verffabriek aan de Lisztstraat. Die op het Pieter de Hooghplein werden, onder invloed van vijandelijk mortier vuur, door de bedieningsmanschappen verlaten. Bij een poging om een der stukken terug te halen, werd een sergeant stukscommandant zwaar gewond. De man schappen verborgen zich daarna in de huizen aan het plein. De stukken nabij de verffabriek werden in stelling gebracht tussen de kassen oost van de Kijkduinse straat. Aangezien geen doelen zichtbaar waren, werd niet gevuurd. Zij zijn enige tijd later op bevel van de C.C. verplaatst naar de Emma- straat. 47 Bt. 6 veld. De batterij werd omstreeks 4.30 gealarmeerd en op last van een der luitenants gereed gemaakt voor afmars. Omstreeks 5.50 ontving de Bt.C. van C.-R.Gr. op diens cp. bevel, met spoed naar Ockenburg op te rukken. Kort voor 6.00 kwam de batterij, die in galop langs de Kijkduinse straat was afgemarcheerd, bij de verffabriek aan de Lisztstraat aan, waar C.-47 C.Pag. de Bt.C. mededeelde dat het vliegveld zich reeds in vijandelijke handen bevond en dat wegens het vijandelijke vuur niet verder kon worden opgerukt. Daarop besloot de Bt.C. ter plaatse in stelling te komen. Het verdere optreden der batterij zal bij de beschrijving van de gevechten in Loosduinen nader ter sprake komen. Delen van II-R.Gr. Het bataljon werd omstreeks 4.30 gealarmeerd. Toen de B.C. ongeveer een half uur later ingelicht werd omtrent het afspringen van parachutisten nabij vliegveld Ockenburg, droeg hij C.-l-II-R.Gr. op, de Laan 64 x) Deze fabriek staat op schets/kaart Nr. 2 vermeld als Het Witte Huis.

NIMH | 1954 | | pagina 82