van Meerdervoort ter hoogte van de Savornin Lohmanlaan met twee sectiën te doen afsluiten. Enige tijd nadat deze opstelling was ingenomen, ontving C.-II-R.Gr. van C.-R.Gr. onder meer bevel, één sectie infanterie te zenden naar de Monsterseweg, hoek Oerber- of Oudenburglaan, en twee sectiën naar Ockenrode, met opdracht de toegangswegen naar 's-Gravenhage af te sluiten en gelande parachutisten on schadelijk te maken. Voor deze verplaatsing werden autobussen ter beschikking gesteld. Ter uitvoering hiervan vertrok de le Sectie van 2-II-R.Gr. per autobus langs Laan van Meerdervoort, Ockenburgstraat, Monsterse weg naar het bevolen op- stellingspunt, hetwelk zonder moeilijkheden werd bereikt. J) 1-II-R.Gr., behalve de aan de Savornin Lohmanlaan geplaatste sectiën, die intussen op bevel van C.-R.Gr. per autobus naar Leidschendam waren gezonden, vertrok enige tijd later 5.45) per auto langs de Laan van Meerdervoort in de richting van Ockenrode. Onmiddellijk voorbij Meer en Bos deed de C.C. (vermoedelijk aangezien het geluid van het op het vliegveld begonnen vuurgevecht tot hem doordrong) halt houden, uitstappen en de beide sectiën naast elkaar verspreid opstellen. Vervolgens liet hij in de richting van het vliegveld oprukken, de Kijkduinse straat overschrijden en onder meer de Wijndaalderswoning bezetten. Van daar uit was het vliegveld goed te zien. Spoedig opende een lichte mitrailleur het vuur op de aldaar aan wezige vliegtuigen en manschappen. De vijand beantwoordde dit vuur, hetgeen niet naliet het moreel zodanig te drukken, dat vóór alles dekking werd gezocht en aldra de neiging ontstond terug te gaan. Omstreeks 6.15 gingen beide sectiën, deels op bevel van de C.C. en de S.Cn., deels op eigen initiatief, terug over de Kijkduinse straat tot in de lager gelegen tuinderijen aan de Z.O.zijde van de Laan van Meerdervoort. Tijdens deze terug gaande beweging werden twee manschappen gewond. In de nieuwe opstelling werd nog enige tijd stand gehouden onder vijandelijk vuur, waardoor de C.C., toen deze zich tot een ordonnans wendde en daarbij zich te veel bloot gaf, dodelijk werd getroffen. De oudste S.C., die daarna het bevel op zich nam, gelastte spoedig daarna de terugtocht naar de rand van Meer en Bos. Het gevecht om Loosduinen De hierboven beschreven spontane opmars naar het vliegveld Ockenburg ein digde dus omstreeks 6.30 met het terugvloeien van de uit Loosduinen ingezette onderdelen naar de kom van dit dorp, terwijl de langs de Laan van Meerdervoort opgerukte sectiën van 1-II-R.Gr. terug weken op Meer en Bos. 65 1) Het feit, dat in geen der verslagen van de hiervóór behandelde onderdelen, de verplaatsing van deze sectie wordt vermeld, maakt het waarschijnlijk, dat zij reeds vóór de komst van een dier onder delen aldaar het kruispunt Kijkduinse straat Ockenburgstraat is gepasseerd.

NIMH | 1954 | | pagina 83