Aannemende, dat de luchtlandingen volgens plan zijn uitgevoerd, waren aan Duitse zijde sinds 4.50 een sectie valschermjagers, en sinds 5.20 St.-II-65 R.I. en 5-II-65 R.I. ingezet. x) De valschermjagers, die in hoofdzaak Z.W. van het vliegveld in de omgeving van Blijrust waren afgesprongen, rukten onder het vasthouden van Blijrust, langs en ter weerszijden van het Zwarte weggetje op, verdreven de weinige, aldaar nog stand houdende manschappen van 22 Dep.C.B.T. (waarvan een officier en zeven soldaten in overspannen toestand bij de eigen troepen aankwamen) en bereikten vermoedelijk omstreeks 5.50 de omgeving van het Witte Huis en het bedekte terrein zuid daarvan, waarbij ze enig mitrailleur- en karabijnvuur ontvingen van Nederlandse zijde. Na de ontruiming door de onzen van het kruispunt Kijkduinse straat - Laan van Meerdervoort, werden ook de Wijndaalderswoning en het koffiehuisje noord daarvan door de vijand bezet. Of hier valschermjagers, dan wel manschappen van 5-II-65 R.I. zijn opgetreden, is niet bekend. Van een vijandelijk oprukken langs de Kijkduinse straat naar Kijkduin wordt nergens melding gemaakt. Vermoedelijk heeft de sectie van 5-II-65 R.I., welke volgens plan tot taak had zowel de wegenknooppunten Laan van Meerdervoort - Thorbeckelaan en Savornin Lohmanlaan - Sportlaan als Kijkduin te bezetten, zich voorlopig bepaald tot het vasthouden van Wijndaalderswoning e.o., in de overtuiging, dat de gestelde doelen met de geringe beschikbare middelen niet zouden kunnen worden bereikt, gelet op de aanwezigheid van vrij sterke Neder landse troepen aan en zuid van de Laan van Meerdervoort. Nemen we het bovenstaande als juist aan, dan volgt daaruit, dat kort na 6.00 tegen de kom van Loosduinen zijn opgerukt: een deel van de sectie valscherm jagers en een sectie van 5-II-65 R.I., gesteund door ten minste één lichte mortier, opgesteld bij het Zwarte weggetje. Uit de hierna volgende beschrijving van de gevoerde schermutselingen valt op te maken, dat de Duitsers getracht hebben de wegenkruispunten in Loosduinen in handen te krijgen, waartoe zij zowel langs de Kijkduinse- en Ockenburgstraat als door het bedekte terrein van het landgoed Ockenburg naar Monsterseweg en Haagweg opdrongen. Omstreeks 6.30 was de toestand te Loosduinen aan Nederlandse zijde de vol gende (zie schets/kaart Nr. 5). In de huizen aan het Pieter de Hooghplein had een aantal manschappen van de sectie van 1 M.C. bescherming gezocht tegen mitrailleurvuur, zowel uit vijandelijke vliegtuigen als uit de bedekte rand Z.O. van de begraafplaats. Zij werden door dit vuur, vooral nadat twee man gewond geraakten, zodanig moreel geschokt, dat zij geen pogingen meer ondernamen om de oprukkende vijand tegen te houden of zelf terug te trekken op de eigen troepen, zodat zij in de loop van de morgen werden afgesneden. Ook het personeel van een sectie van 47 C.Mr., welke aldaar in stelling was ge- 66 J) Per Comp. twee zware- en negen lichte mitrailleurs en drie lichte mortieren.

NIMH | 1954 | | pagina 84