bracht door de luitenant van St.-R.Gr., die reeds eerder met zware mitrailleurs naar het Zwarte weggetje was opgerukt, zocht, nadat het enig vuur had afgegeven, dekking in de huizen. De luitenant en enige manschappen trokken, onder achter lating van de mortieren, terug op de eigen troepen bij de verffabriek. In de omgeving van de verffabriek bij het kruispunt Kijkduinse straat - Liszt- straat waren in grote haast twee stukken van de teruggetrokken 47 C.Pag. in stelling gebracht. Van de opgerukte 47 Bt. 6 veld kwamen twee stukken eveneens daar in stelling, terwijl de twee andere stukken dezer batterij werden opgesteld op de hoek van de Wilhelminastraat - Willem III straat en op de hoek Emmastraat - Viandenstraat. Op eerstgenoemde hoek namen bovendien kort na 6.30 stelling twee sectiën van 2-II-R.Gr. onder een luitenant, die op bevel van C.-R.Gr. daar heen waren vervoerd. Intussen was het personeel van 47 C.Mr., dat aanvankelijk zonder mortieren was opgetreden nabij het Witte Huis, na terugkomst te Loosduinen opnieuw uit gerukt, thans met een viertal dezer wapens. Deze kwamen in de loop van de morgen onder leiding van de C.C. in stelling aan de Emmastraat en wel twee op de hoek van de Tramstraat en twee 150 m verder oostelijk. 2) Het personeel van 1 M.C. (voor zover niet achtergebleven op het Pieter de Hooghplein) verzamelde in de loop van de morgen met de weinige niet achter gelaten mitrailleurs bij de R.K. kerk aan de Emmastraat, waar de C.C. het bevel op zich nam. De weinige stukken kwamen hier in stelling ter wegafsluiting. Een stuk werd op het dak van het postkantoor geplaatst ter bestrijding van vliegtuigen. Van het teruggetrokken personeel van de Vbd.A.-R.Gr. namen, op last van C.-R.Gr., een officier en een zestal manschappen stelling op de Stationweg hoek Houtweg, achter een barricade, gevormd door een door hen omgeworpen auto. Tussen 6.30 en 8.00 deden de Duitsers verschillende vergeefse pogingen om, gesteund door licht mortiervuur, na het breken van de weerstand aan het Pieter de Hooghplein, door te dringen naar de Emmastraat. Patrouilles, die langs de Kijkduinse straat naar het kruispunt bij de verffabriek trachtten door te dringen, werden krachtig onder vuur genomen door de stukken pag. en 6 veld en het daarbij ingedeelde personeel en moesten dekking zoeken in de huizen. Ook een door hen ondernomen poging om langs Ockenburgstraat en Prins Hendrikstraat terrein te winnen, werd in laatstgenoemde straat door kanonvuur afgewezen. Een gevaarlijk moment ontstond, toen de bezetting van de beide stukken pag., waarvan een sergeant en een soldaat gewond werden door vijandelijk mortiervuur, de wijk nam en de S.C. zich daardoor genoodzaakt zag beide stukken onbruikbaar te maken. 3) Dank zij het moedig stand houden en doorvuren van de bedieningsmanschappen van de stukken 6 veld en het overige met karabijn en pistool bewapende personeel, 67 b Opgemerkt wordt, dat de mortieristen niet over persoonlijke bewapening beschikten, aangezien hun wapens waren meegenomen door de naar Ockenburg opgerukte manschappen. 2) Twee stukken bevonden zich op het Pieter de Hooghplein (zie hiervoor). 3) Van het ene stuk werd de slagpinpalveer uitgenomen; van het andere liet de S.C. de kijker stuk schieten.

NIMH | 1954 | | pagina 85