leed de reeds bedenkelijk dicht genaderde vijand enige verliezen, waarna hij zich dekte in de huizen en achter de muurtjes der voortuinen. Niettemin bleef de toestand critiek, daar te vrezen viel, dat de vijand er tenslotte toch in zou slagen, de niet door infanterie gedekte vuurmonden te omtrekken en daardoor te overmeesteren. Het was daarom een grote opluchting voor de verdedigers bij de verlïabriek, dat juist op dat ogenblik 13 M.C. door de Tramstraat oprukte naar de Lisztstraat. Deze compagnie, welke gelegerd was aan de Beeklaan te 's-Gravenhage, had omstreeks 6.30 bevel ontvangen van C.-I Div., af te marcheren naar Loosduinen, waar de commandant zich diende te melden bij C.-R.Gr. De afstand van 5 km werd afgelegd in ongeveer een uur, zodat de compagnie omstreeks 7.45 bij de cp. van C.-R.Gr. in het W.S.M.gebouw aankwam. Volgens het gevechtsbericht van C.-13 M.C. ontving hij van C.-R.Gr. het lakonieke bevel: Herover het vliegveld Ockenburg"x) Op aanwijzing van een luitenant van de regimentsstaf en na ontvangst van enige inlichtingen omtrent de toestand te Loosduinen, hem verstrekt door C.-l M.C en C.-47 Bt. 6 veld, liet de C.C. zijn sectiën met afgelegde stukken oprukken door de Tramstraat naar de Lisztstraat, waarna de volgende stellingen werden inge nomen. Een sectie in het huizenblok hoek Tramstraat - Lisztstraat en in het open terrein naast de verffabriek. Een sectie in het huizenblok aan de Lisztstraat tegenover de verffabriek. Twee sectiën in de tuinderijen naast de Lisztstraat. Deze opstelling was zodanig, dat Kijkduinse straat en Prins Hendrikstraat elk door een sectie werden geënfileerd, terwijl twee sectiën vuur konden brengen in het terrein tussen Kijkduinse straat en Laan van Meerdervoort, alsmede op de om geving van Wijndaalderswoning en Witte Huis. Onmiddellijk na stellingname nam 13 M.C. deel aan het vuurgevecht, tenge volge waarvan de Duitse pogingen om terrein te winnen in de richting van de verffabriek definitief werden gestaakt. Tot ongeveer 11.00 heeft 13 M.C., in samenwerking met 47 Bt. 6 veld, vuur gebracht op zichtbare vijand op de Kijkduinse straat nabij Het Witte Huis. Intussen had C.-R.Gr., die bevreesd was te Loosduinen te worden ingesloten, besloten zijn cp. in het W.S.M.gebouw op te heffen en deze te vestigen aan de Mient te 's-Gravenhage. Vóór zijn vertrek, omstreeks 8.30, belastte hij C.-47 C.Pag. met het bevel over alle te Loosduinen aanwezige troepen en droeg hij hem op, tot iedere prijs stand te houden. Ondanks de tijdige komst van 13 M.C., waardoor althans de situatie bij de verf fabriek was gered, achtte C.-47 C.Pag. het gevaar van een vijandelijk doordringen 68 J) Volgens C.-R.Gr. kreeg C.-13 M.C. opdracht, stelling te nemen in de N.W.rand van Loos duinen om vandaar uit vuur te brengen op het vliegveld.

NIMH | 1954 | | pagina 86