Stationweg vastgelopen bleek te zijn. Hij droeg de S.C. op, door de tuinen achter de huizen terrein te winnen. Bovendien gaf hij aan de sergeant, C.-4e Sectie bevel, op te rukken langs de Viandenstraat naar de Willem III straat en daardoor de vijand aan de Houtweg te beletten daarheen uit te wijken. De C.C. ging zelf met deze sectie mee. Aan het einde van de Viandenstraat werd mitrailleurvuur ontvangen uit een huis aan de Oranjewoudstraat, waardoor de C.C., twee onderofficieren (waaronder C.-4e Sectie) en twee soldaten werden getroffen en de aanval stokte. De C.C. moest het gevechtsterrein verlaten, maar droeg eerst nog het commando over aan C.-le Sectie. C.-4e Sectie, die later op de dag stierf, was in zijn commando vervangen door een der groepscommandanten, die, na een kort vuurgevecht, er in slaagde de vijand te verdrijven. Ook de le Sectie bereikte na enige tijd de Houtweg. Blijkens mededelingen van burgers was de vijand, onder achterlating van enige gesneuvelden, waaronder een officier, deels langs de Polderlaan en gedeeltelijk langs de Nieuwe weg teruggetrokken. 1-I-R.Gr. bleef ter plaatse met twee sectiën aan de Houtweg en een aan de Emmastraat. De manschappen van de sectie van 7-2 Dep.Bat. waren intussen over de drie sectiën der compagnie verdeeld. De oorspronkelijk aan C.-l-I-R.Gr. verstrekte opdracht werd dus niet uit gevoerd. Enige tijd nadat 1-I-R.Gr. in het gevecht te Loosduinen had ingegrepen, nader den langs Haagweg en Houtweg sectiën van 4-13 Dep.Bat. Deze depotcompagnie, versterkt met 6-13 Dep.Bat. (waarbij drie zware mi trailleurs) en een kaderklasse, had omstreeks 9.00 van C.-13 Dep.Bat. bevel ont vangen, met als as van beweging de Haagweg, op te rukken naar Loosduinen, teneinde de gelande Duitsers aan te grijpen en te vernietigen. Wij zullen later zien, dat deze opdracht een onderdeel vormde van een aan C.-V Dep.Inf. door C.-Vg.H. gegeven bevel, waarvan C.-R.Gr. geheel onkundig was (zie blz. 77). 4-13 Dep.Bat. en de aan haar toegevoegde 6e Comp., waren noord van het Zuiderpark gelegerd op ruim 4 km afstand van de kom van Loosduinen. Zij rukte op met één sectie langs de Haagweg, één langs de Houtweg en één door het terrein zuid daarvan. 6-13 Dep.Bat. volgde achter de sectie Haagweg op een tweetal gevorderde bestelauto's. Omstreeks 11.00 bereikten de voorste afdelingen de rand van Loosduinen, nadat van de inzittenden van een Duits transportvliegtuig, dat Z.W. van de Houtweg een noodlanding had verricht, een achttal manschappen gevangen waren genomen. 70 0 Het is niet bekend of deze opdracht door C.-I-R.Gr. is gewijzigd of dat de C.C. zulks op eigen initiatief heeft gedaan.

NIMH | 1954 | | pagina 88