Hoe een en ander ook zij, vast staat, dat C.-3-I-R.Gr. omstreeks 5.20 van zijn B.C. de mondelinge opdracht ontving naar Ockenburg op te rukken, de parachu tisten aldaar buiten gevecht te stellen en het vliegveld te bezetten. Omtrent een eventueel optreden van andere compagnieën van het bataljon deelde de B.C. niets mede en C.-3-I-R.Gr., die dus van mening was dat zijn compagnie zelfstandig de bevolen opdracht moest uitvoeren, vroeg daar ook niet naar. Met uitzondering van een sectie, welke op grond van ontvangen meldingen over het landen van een vliegtuig op het strand, daarheen was gezonden, stond 3-I-R.Gr. gereed voor de afmars. De C.C. zond een ordonnans naar de enige afwezige sectie met opdracht, de compagnie zo spoedig mogelijk te volgen naar Meer en Bos. Omstreeks 5.45 marcheerde de compagnie af met de drie sectiën op onderlinge afstand achter elkander via Buizerdlaan - Sportlaan - Savornin Lohmanlaan - Godetiaweg - Aronskelkweg - Muurbloemweg naar de Laan van Meerdervoort, die dus aan de Z.O. punt van het bedekte terrein van Meer en Bos werd bereikt. Vandaar af werd ter weerszijden van de Laan van Meerdervoort opgerukt met twee sectiën door Meer en Bos rechts en één sectie links van deze laan. De nage komen sectie volgde later achter beide eerstgenoemde sectiën, waarbij zich ook de C.C. bevond. Om 6.30 werd de W.rand van Meer en Bos door rechter- en middensectie be reikt en de opmars voortgezet tot voor de Kijkduinse straat, waarna op bevel van de C.C. enige tijd halt werd gehouden, vermoedelijk om het verband in de com pagnie te herstellen. Tevergeefs werd getracht contact op te nemen met de linker voorsectie in de volkstuintjes. Van deze sectie werd niets meer vernomen. x) Toen de C.C. enige tijd later opdracht gaf de voorwaartse beweging te her vatten, kwam de eerst oprukkende sectie na het overschrijden van de Kijkduinse straat onder vuur, waardoor zij enige verliezen leed aan gesneuvelden en gewonden. Een ordonnans, die door de vaandrig S.C. naar de C.C. werd gezonden om te melden dat de sectie niet verder kon oprukken, daar zij onder vuur lag en reeds verliezen had geleden, deelde zeer ontdaan aan de C.C. mede, dat de gehele sectie vernietigd was, aangezien allen gedood of gewond waren. Toen bovendien in de nabijheid artillerieprojectielen neerkwamen, besloot de C.C. de ingezette actie te beëindigen en gaf hij bevel terug te gaan naar het bedekte terrein van Meer en Bos. 2) 72 C.-3-I-R.Gr. heeft ook niets bemerkt van 1-II-R.Gr. (min twee sectiën), die op dat tijdstip reeds teruggeweken moet zijn naar het zelfde terrein waar deze sectie van 3-I-R.Gr. zich moet hebben opgehouden (zie blz. 65). C.-3-I-R.Gr. was niet ingelicht omtrent het inzetten van 1 -II- R.Gr. 2) Dit bevel is vermoedelijk tussen 8.00 en 9.00 gegeven. Als inderdaad artillerie- en niet mortier projectielen in de nabijheid van de Kijkduinse straat zijn ingeslagen, moeten deze afkomstig zijn geweest van 1-2 R.A. of van 47 Bt.6 veld. Eerstgenoemde afdeling bracht tussen 8.00 en 9.00 vuur op het vliegveld, welk vuur zeer goed moet hebben gelegen, en na 9.00 op de omgeving van de Wijndaalderswoning. Een stuk van 47 Bt.6 veld nam tussen 8.00 en 11.00 van tijd tot tijd het Witte Huis onder vuur. Eigenaardig is, dat de C.C. geen melding maakt van het optreden der drie Nederlandse T V toestellen, die omstreeks 7.00 het vliegveld Ockenburg bombardeerden, waarbij enige Junker toestellen werden vernield.

NIMH | 1954 | | pagina 90