hoekje) verrassend onder vuur genomen door een tot daar doorgedrongen Duitse patrouille, waardoor een der inzittenden dodelijk werd getroffen en de overigen in 's vijands handen vielen. Door het niet tot stand komen dezer verbinding kon C.-I-2 R.A. niet worden ingelicht omtrent de vorderingen van I-R.Gr. in de richting van het vliegveld en moest hij geheel naar eigen inzicht handelen. Gelukkig werd na 11.00 het uitbreken van I-R.Gr. uit Meer en Bos waarge nomen en daarom het vuur gestaakt. Het staat wel vast, dat het optreden van 1-2 R.A. een beslissende invloed heeft gehad op de herovering van het vliegveld Ockenburg. Door de goede ligging van haar vuur werden vermoedelijk twaalf vliegtuigen vernield en verdere landings pogingen belet, terwijl de vijand het vliegveld grotendeels ontruimde en een goed heenkomen zocht in het bedekte terrein zuid daarvan. De hierna behandelde, enige tijd na 11.00 ingezette aanval van I-R.Gr. en andere infanterie-onderdelen, leidde daardoor zonder veel verliezen en moeite tot het weder in bezit nemen van het vliegveld. Enige tijd nadat C.-R.Gr. uit Loosduinen vertrokken was naar zijn cp. aan de Mient, slaagde hij erin telefonisch in verbinding te treden met C.-I-R.J., wiens bataljon in opmars was tussen Monster en Loosduinen, waarheen het zich op bevel van C.-I Div. verplaatste. Om 10.00 beval C.-R.Gr. dat I-R.J. met spoed moest oprukken naar het door de vijand bezette vliegveld Ockenburg en dit her overen. Het optreden van I-R.J. zal, aangezien het slechts in verwijderd verband staat met de actie van I-R.Gr. c.a., later afzonderlijk worden behandeld. Intussen was het vermoedelijk aan C.-R.Gr. duidelijk geworden, dat C.-I-R.Gr. zijn bevelen ten aanzien van het inzetten van dat bataljon verminkt had ontvangen, dan wel verkeerd had begrepen. Nadat een en ander nader was toegelicht, gaf C.-I-R.Gr. omstreeks 8.00 bevelen aan de nog niet ingezette compagnieën van zijn bataljon. C.-M.C. moest zowel bij de 2e als bij de 3e Compagnie een sectie zware mi trailleurs indelen (zie blz. 73). C.-l-I-R.Gr. kreeg, volgens eigen verklaring, telefonisch opdracht om, onder achterlating van een sectie als reserve, langs de Laan van Meerdervoort op te rukken naar de Monsterse weg, deze weg af te sluiten ter hoogte van de oprit naar het landgoed Ockenburg (Blauwe brug) en vervolgens het vliegveld uit Z.O.richting aan te grijpen. De compagnie, behalve de 2e Sectie, marcheerde om ongeveer 8.30 af uit de 75 0 Uit niets blijkt, dat C.-I-R.J. werd ingelicht omtrent de aan C.-I-R.Gr. verstrekte opdracht. Evenmin is bekend, dat nadere aanwijzingen werden gegeven ten aanzien van de door I-R.J. achter eenvolgens te bereiken lijnen, het einddoel, de in te nemen opstelling na herovering van het vlieg veld enz. Aangezien, voor zover bekend, evenmin aan C.-I-R.Gr. dergelijke aanwijzingen werden verstrekt, kan moeilijk worden gesproken van het coördineren van beide aanvallen en bestond groot gevaar voor het bevuren van eigen troepen.

NIMH | 1954 | | pagina 93