Kort na 11.00 werd door 2-I-R.Gr. de uitgangsstelling in Meer en Bos verlaten en opgerukt in de richting van het vliegveld, terwijl ook 3-I-R.Gr. de beweging volgde. Volgens beide C.Cn. geschiedde een en ander op hun initiatief, zonder dat daartoe door de R.C. of de B.C. bevel was gegeven. Ook blijkt niet, dat aan de C.Cn. aanwijzingen werden verstrekt omtrent te bereiken lijnen, het einddoel en de consolidering na de herovering van het vlieg veld, zodat de leiding van de aanval ernstig tekort schoot. Alvorens het verdere verloop hiervan te beschrijven, dient eerst volledigheids halve aandacht te worden gewijd aan het optreden van enige depotonderdelen. Delen van 2 Dep.Bat. en 13 Dep.Bat. van V Dep.Inf. Om 8.40 kreeg C.-V Dep.Inf. op zijn bureau aan de Haviklaan van C.-Vg.H. bevel, onverwijld een bataljon in te zetten tegen de bij Kijkduin, Loosduinen en zuidrand 's-Gravenhage landende Duitsers en deze aan te grijpen en te vernie tigen. 1) Aangezien voor de uitvoering van een dergelijke opdracht bezwaarlijk zesweekse recruten konden worden ingezet en 5-2 Dep.Bat. reeds op last van de O.L.Z. naar het A.H.K. was vertrokken, terwijl 17 Dep.Bat. ingevolge bevel van C.-Vg.H. naar het Malieveld was gezonden, kwamen voor indeling bij het te vormen bataljon in aanmerking drie compagnieën van 2 Dep.Bat. (4, 6 en 7) en twee compagnieën (4 en 6) en de kaderklasse van 13 Dep.Bat. C.-V Dep.Inf. stelde deze onderdelen ter beschikking van C.-13 Dep.Bat., die hij met de uitvoering van de opdracht belastte, waarbij hij tevens bepaalde, dat opgerukt moest worden langs Sportlaan, Laan van Meerdervoort, Mient en Haagweg. Tevens verzocht hij C.-Vg.H., te willen doen zorg dragen voor de aanvoer van munitie. Aangezien 6-2 Dep.Bat. sinds 8.10 op last van de O.L.Z. een verspreide op stelling had ingenomen op de Sportlaan, teneinde aldaar het landen van vijandelijke vliegtuigen te beletten, en de overige compagnieën nog niet alle van munitie waren voorzien, duurde het geruime tijd voor alle onderdelen in opmars waren. Opgerukt werd met 6-2 Dep.Bat. langs de Sportlaan, 4-2 Dep.Bat. langs de Laan van Meerdervoort, 7-2 Dep.Bat. langs de Mient, 4-13 Dep.Bat., 6-13 Dep. Bat. en de kaderklasse langs Haagweg en Houtweg. C.-13 Dep.Bat. verplaatste zich langs de Laan van Meerdervoort. De actie verliep als volgt. 6-2 Dep.Bat. werd ter weerszijden van de Sportlaan voorwaarts verzameld tot de gehele compagnie op de Savornin Lohmanlaan was aangekomen. Aldaar werd 77 J) Vermoedelijk heeft C.-Vg.H. dit bevel verstrekt, toen gunstige berichten omtrent de door C.-I L.K. gelaste acties uitbleven. Het zou echter alle aanbeveling hebben verdiend, de strijd vaardige onderdelen van V Dep.Inf. al dadelijk ter beschikking te stellen van C.-I L.K., zoals later op de dag klaarblijkelijk is gebeurd. Nu geschiedde dit inzetten van de depotcompagnieën zonder medeweten van C.-R.Gr. of C.-I-R.Gr., waardoor vermenging van troepen en verwarring optrad.

NIMH | 1954 | | pagina 95