haltgehouden, tot om 12.15 van C.-13 Dep.Bat. bevel werd ontvangen, op te rukken naar het vliegveld Ockenburg en dit te bezetten. De compagnie werd tijdens deze verplaatsing, welke in verspreide vorm uit gevoerd werd, enige malen door vijandelijke vliegtuigen gemitrailleerd, doch bereikte zonder verliezen te hebben geleden het bedekte terrein van Meer en Bos, waar zij op bevel van C.-R.Gr. in de Z.W.rand werd opgesteld. 4-2 Dep.Bat. rukte ter weerszijden van de Laan van Meerdervoort op en be reikte omstreeks 11.00 het bedekte terrein van Meer en Bos met 2 sectiën links en een sectie rechts van de Laan van Meerdervoort. Op aanwijzing van C.-I-R.Gr. werden de sectiën opgelost in de reeds aanwezige troepen en maakten zij met deze de opmars naar het vliegveld mee (zie hierna). 7-2 Dep.Bat. werd tijdens haar opmars langs de Mient aangehouden door C.-R.Gr., die de gegeven opdracht annuleerde en de C.C. gelastte met spoed op te rukken naar Loosduinen, waar de toestand critiek was. Het optreden van deze compagnie te Loosduinen werd hiervoor reeds beschreven (zie blz. 70 en 71). Ook het verloop der actie van de onderdelen van 13 Dep.Bat. aldaar werd reeds behandeld (zie blz. 70 en 71). Uit het bovenstaande volgt, dat de opmars van het uit V Dep. Inf. gevormde bataljon al spoedig verliep in compagniesacties, welke geen enkel onderling ver band vertoonden. Dit was onder de bestaande omstandigheden zeer begrijpelijk. De aan C.-13 Dep.Bat. verstrekte opdracht was trouwens practisch onuitvoerbaar, niet alleen in verband met de onvoldoende geoefendheid en bewapening van zijn troep, maar bovendien omdat deze commandant niet beschikte over een bevels apparaat, noodzakelijk voor het geven van leiding aan een gevechtsactie en dan nog wel op een zo uitgestrekt front. 2) De herovering van het vliegveld Aan deze actie, waarvan de leiding door C.-I Div. was opgedragen aan C.-R.Gr., is in feite slechts deelgenomen door C.-I-R.Gr., 2, 3-I-R.Gr., een sectie van M.C.-I-R.Gr. en 4-2 Dep.Bat. uit de richting Meer en Bos. De op bevel van C.-R.Gr. en C.-V Dep.Inf. later uit Loosduinen opgerukte troepen, zijnde 13 M.C., 47 C.Mr. (min een S.), 4-13 Dep.Bat. en 6-13 Dep.Bat. kwamen bij het vliegveld aan toen de beslissing reeds was gevallen. 78 Intussen waren op verzoek van C.-R.Gr., die over geen enkele reserve meer beschikte, de com pagnieën van V Dep.Inf. te zijner beschikking gesteld. Dit was omstreeks 12.00 geschied, na overleg tussen C.-I L.K. en C.-Vg.H. C.-V Dep.Inf. werd hieromtrent tot 13.15 onkundig gelaten. Aangezien C.-R.Gr. reeds geruime tijd vóór 12.00 rechtstreeks bevelen gaf aan onderdelen van V Dep.Inf., was het geen wonder, dat deze Dep.C. zich daarover bij C.-Vg.H. beklaagde. 2) Tn de loop van de middag, toen C.-R.Gr. de indruk kreeg dat de aanval op het vliegveld vast liep, zijn ook nog de recrutencompagnieën van 2 Dep.Bat. op last van C.-R.Gr. in de richting van Ockenburg in mars gezet. Nadat echter door C.-2 Dep.Bat. aan C.-R.Gr. duidelijk was gemaakt, dat deze compagnieën, zowel uit een oogpunt van geoefendheid als bewapening, ongeschikt waren voor het uitvoeren van aanvalsacties, werd de opdracht ingetrokken en keerden de compagnieën terug naar hun kwartieren. Het vliegveld was toen trouwens hernomen.

NIMH | 1954 | | pagina 96