I-R.J. heeft aan de herovering niet deelgenomen, maar zijn opmars tussen strand en Monsterse weg, welke hierna wordt behandeld, heeft ongetwijfeld in vloed gehad op het optreden der Duitsers op en bij het vliegveld. Hevige weerstand is door de vijand aldaar niet meer geboden. Zoals we reeds zagen, had de beschieting door 1-2 R.A. ten gevolge gehad, dat de meeste gelande Duitsers een goed heenkomen zochten in het bedekte terrein Z. en Z.O. van het vliegveld. Zwakke afdelingen handhaafden zich aanvankelijk nog aan de N.O.rand van het veld, waardoor enige verliezen werden geleden bij 2-I-R.Gr. en de voor waartse beweging weer tot staan kwam. Hierin zag C.-R.Gr. aanleiding de recrutencompagnieën van 2 Dep.Bat. in de richting van het vliegveld te laten oprukken, welke opdracht later werd geannu leerd (zie noot2) op blz. 78). Na enige tijd wisten delen van 2 en 3-I-R.Gr. de Wijndaalderswoning te bezet ten, waarbij zij 35 gevangenen maakten. Daarna rukten zij langs het Zwarte weggetje op naar de ingang van het vliegveld, gevolgd door delen van 4-2 Dep.Bat. Andere delen van 2-I-R.Gr. bereikten tenslotte de N.O.punt van het veld, waarna een vuurgevecht ontstond met de weinige achtergebleven Duitsers, die dekking hadden gezocht achter de vliegtuigen. Van twee kanten met vuur bestookt, legde het merendeel spoedig daarna de wapens neer. Een gering aantal slaagde erin, de Z.W.rand van het vliegveld te bereiken en na het afgeven van nog enig vuur terug te trekken in de richting van Blijrust. Aldaar geraakten zij in gevecht met delen van I-R.J., die tot dicht bij Blijrust waren genaderd (zie hierna). Tussen 14.00 en 15.00 was het vliegveld volledig in Nederlandse handen. Het aantal gemaakte krijgsgevangenen bedroeg volgens C.-I-R.Gr. totaal 130, waar onder 2 officieren van gezondheid en 28 gewonden. Bovendien werden 30 Neder landse soldaten uit gevangenschap bevrijd. Het aantal gesneuvelden aan Neder landse zijde bedroeg 17, allen afkomstig van R.Gr., waaronder 5 van 1-I-R.Gr., die bij de gevechten in Loosduinen het leven lieten. Van de uit Loosduinen opgerukte Nederlandse troepen kwam 13 M.C. (min een S.) in stelling op het Pieter de Hooghplein, en één sectie aan de Kijkduinse straat tegenover het Zwarte weggetje. 47 C.Mr., verminderd met een sectie, welke door C.-R.Gr. ter beschikking was gesteld van C.-II-R.Gr. te Rijswijk, trad onder bevel van C.-I-R.Gr. en nam, na de herovering van het vliegveld, stelling tussen dit laatste en het Zwarte weggetje. C.-4-13 Dep.Bat. (waaraan toegevoegd 6-13 Dep.Bat.) ontving om 13.00 van C.-13 Dep.Bat. bevel, het door de vijand bezette vliegveld Ockenburg uit Z.rich- ting aan te vallen, onder mededeling dat een andere compagnie van het bataljon hetzelfde uit N.richting zou doen. De compagnie rukte langs en ter weerszijden van de Kijkduinse straat op met drie tirailleursectiën naast elkaar en de zware mitrailleurs in tweede lijn achter de middelste sectie. Zij bereikte het vliegveld toen de strijd aldaar reeds was beëindigd. Verliezen werden niet geleden. Voor de maatregelen, welke door C.-R.Gr. na de herovering van het vliegveld werden getroffen, wordt verwezen naar Hoofdstuk IV. 79

NIMH | 1954 | | pagina 97