De opmars van I-R.J. naar Loosduinen Kort na 6.00 ontving C.-I-R.J. van zijn R.C. bevel, snel op te rukken naar Loosduinen, terwijl hem tevens werd medegedeeld dat een sectie van 48 C.Mr. opdracht had ontvangen zich te Monster te zijner beschikking te stellen. Even later werd hem bericht, dat I-R.J. onder de bevelen was gesteld van C.-R.Gr., aan wie was opgedragen het vliegveld Ockenburg te heroveren. I-R.J., welk bataljon in de nacht van 9 op 10 Mei te Monster was gelegerd, was reeds kort na 4.00 door de B.C. gealarmeerd in verband met de vele, laag boven het Westland waargenomen Duitse vliegtuigen, welke de indruk vestigden te zullen gaan landen. Om 4.30 had de B.C. nog vóór de ontvangst van het bericht omtrent het in treden van de oorlogstoestand, aan zijn C.Cn. bevelen verstrekt welke erop neer kwamen dat de wegen Monster-Poeldijk, Monster-Loosduinen en Ter Heijde - Kijkduin, benevens het daartussen gelegen terrein moesten worden afgesloten. De reeds gealarmeerde compagnieën, welke zich intussen onledig hadden ge houden met het bevuren van vijandelijke vliegtuigen, waren snel afgemarcheerd en hadden de voorgeschreven opstellingen in de O.- en N.O.rand van Monster tussen 5.00 en 6.00 ingenomen. Aldaar kregen de C.Cn. omstreeks laatstgenoemd tijdstip de bevelen voor de opmars naar Loosduinen. Nadat de compagnieën verzameld waren, verliet het bataljon om 7.00 Monster langs de Monsterse weg. Er werd in colonne gemarcheerd met 3-I-R.J. en een sectie zware mitrailleurs als voorhoede; daarachter volgde de hoofdmacht, be staande uit: C.-I-R.J. met commandogroep, 1-I-R.J., M.C.-I-R.J. (min een S.), een S.-48 C.Mr, en 2-I-R.J. Zowel van de voorste als van de laatste compagnie der hoofdmacht werden al spoedig twee sectiën als linkerflankdekking uitgezonden langs het strand, aan gezien meldingen waren ontvangen omtrent aldaar gelande vliegtuigen en er in die richting schoten werden gehoord. x) Korte tijd na de afmars, naderde uit de richting Loosduinen een rood geschilder de melkauto, die op 100 a 150 m afstand van de vóórsectie der voorhoede halt hield, doch, nadat de S.C. met twee man tot dichtbij was genaderd, plotseling doorreed, terwijl enige inzittende Duitse militairen het vuur openden en hand granaten wierpen. De voorste Nederlandse afdelingen waren te verbouwereerd om dit vuur te beantwoorden, zodat de auto de gehele voorhoedecompagnie ongedeerd kon pas seren, maar de commandant van de sectie zware mitrailleurs van de voorhoede nam de auto onmiddellijk persoonlijk onder karabijnvuur, waardoor een der Duitsers werd getroffen en de wagen tot staan kwam. De inzittende parachutisten, 80 Deze flankdekking heeft abusievelijk het vuur geopend op patrouilles van Res.G.C.J., die zich tussen Ter Heijde en strandpaal 110 op het strand bevonden. Tengevolge van dit vuur sneuvelde een luitenant van Res.G.C.J.

NIMH | 1954 | | pagina 98