VOORWOORD Omtrent de strijd om en in de Vesting Holland (zonder het Oostfront) zag de beschrijving van de strijd om Rotterdam reeds het licht in 1952. In dit boekwerk zijn thans gezamenlijk opgenomen een algemeen overzicht en de strijd tegen de luchtlandingstroepen rondom 's-Gravenhage. De krijgsverrichtingen op het Zuidfront van de Vesting Holland, alsmede de gebeurtenissen op West- en Noordfront, zullen eveneens in één boekwerk ver schijnen. Het „Algemeen Overzicht" is samengesteld door de kolonel van de generale staf b.d. C. D. Kamerling, Directeur van de Krijgsgeschiedkundige Afdeling, aan de hand van de beschikbare bronnen, in hoofdzaak bestaande uit verslagen en be schouwingen, welke na de Meidagen van 1940 door de Chef van de Staf van de Afdeling Landmacht van het Algemeen Hoofdkwartier en door de Chef van de Staf van het Hoofdkwartier van de Vesting Holland werden samengesteld. Daarnaast is rekening gehouden met later afgelegde verklaringen voor de parle mentaire enquêtecommissie, alsmede met nadere toelichtingen daarop, welke onder meer door de Commandant van de Vesting Holland en diens Chef van de Staf schriftelijk en mondeling werden verstrekt. De strijd tegen de luchtlandingstroepen rondom 's-Gravenhage is in de be zettingstijd bestudeerd en in een aantal werkstukken vastgelegd door de toenmalige luitenant-kolonel van de generale staf D. A. van Hilten. In 1953 is de verdere bewerking ter hand genomen door de kolonel van de generale staf b.d. C. D. Kamerling, die daarbij tevens gebruik kon maken van intussen nieuw verschenen publicaties, ook van Duitse zijde. De gegevens, welke als grondslag hebben gediend, zijn niet alle even betrouw baar, aangezien zij grotendeels na de capitulatie in 1940 uit het geheugen zijn opgemaakt. Hoewel de bewerker heeft getracht, uit de dikwijls zeer onvolledige en meer malen met elkander in strijd zijnde gegevens, een zo juist mogelijk beeld van het gebeurde te boek te stellen, is het zeer goed mogelijk, dat in de beschrijving onjuistheden voorkomen. Ter verduidelijking van de plaats, welke dit boekwerk zal innemen in de volledige serie van de beschrijving van de strijd op Nederlands grondgebied, volgt hieronder de voorgenomen indeling. HOOFDDEEL I. De voorgeschiedenis van 1922-1939. HOOFDDEEL II. De mobilisatie van grens- en kusttroepen in 1938 en 1939 en de algemene mobilisatie in 1939/1940. V

NIMH | 1954 | | pagina 9