punt vormde, kon hieraan niets meer worden gedaan en moest dit geheel aan C.-II L.K. worden overgelaten 1). Er is op het H.K.V. niet duidelijk begrepen, dat C.-Brig.B, wiens brigade vrijwel geheel was ingeschakeld, zelf geen taak in de strijd om de Grebbeberg had gekregen. De gebeurtenissen speelden zich nu als volgt af: De toegezegde steun van Engelse luchtmacht bleef uit en, zoals reeds is mede gedeeld, was 2 Lv.R. op deze dag uitgeschakeld moeten worden. Daarom werd op last van de O.L.Z. een luchtaanval uitgevoerd door 1 Lv.R. Vier toestellen van 1-1 Lv.R. deden, op zeer geringe hoogte naderend, te 4.30 een aanval tussen Wageningen en Rhenen, waarbij 32 bommen werden geworpen op een ogenblik, dat geen Duitse vliegtuigen in de lucht waren. Volgens de be richten had dit onze troepen moreel gesterkt en de C.V. verzocht aan de O.L.Z., een tweede aanval te doen uitvoeren. In verband met de toestand bij 1-1 Lv.R. moest een beroep gedaan worden op vrijwilligers en al het personeel meldde zich daartoe aan. Vier toestellen, onder bescherming van enige jachtvliegtuigen, deden, wederom laag naderend, een aanval te 12.00, waarbij zij in het vuur der Duitse luchtdoel artillerie geraakten, doch allen keerden behouden terug. Een (vermoedelijk van de inlichtingsofficier ontvangen) mededeling, dat C.-II L.K. het voornemen had, de C.V. te bezoeken, was voor deze aanleiding, om hem mede te delen, dat hij dit bezoek ongewenst achtte. De eerste berichten omtrent de tegenaanval hielden in, dat deze later was in gezet, dan in het voornemen had gelegen, omdat de troepen niet tijdig ter plaatse waren, doch luidden overigens aanvankelijk niet ongunstig. Te 8.10 droeg de O.L.Z. de C.V. op, onverwijld vier compagnieën pag. te Delft ter beschikking van C.-I L.K. te stellen ten behoeve van I Div. 2). Na overleg met C.-III L.K. bleken slechts twee compagnieën te kunnen worden los gemaakt, die werden weggezonden. In de morgen zond C.-IV L.K. een buitgemaakte Duitse kaart, op grond waar van de C.V. conclusies trok ten aanzien van mogelijke Duitse aanvallen, die hij de beide legerkorpscommandanten mededeelde. De C.V. gaf bevel, te Zeist de omgeving van het Hoofdkwartier door de be volking te doen ontruimen met het oog op spionnagegevaar. Als gevolg daarvan zijn uit Zeist met de gereedstaande treinen te 12.45 acht personen en te 16.45 800 inwoners naar Voorburg (Z.H.) vervoerd. Er kwamen berichten omtrent het neerschieten van 2 Duitse vliegtuigen bij Culemborg (10.37), omtrent het bombarderen van Montfoort (niet bezette cp. van 77 0 Er kon niet worden vermoed, dat C.-II L.K. op dit ogenblik zich niet bij IV Div. op de hoogte zou gaan stellen van hetgeen daar plaats greep, doch op zijn cp. te Doorn op 20 km achter Rhenen zou blijven. 2) Er werd in verband met de opmars van Duitse pantsertroepen naar Rotterdam een pantser- afweerfront gevormd.

NIMH | 1955 | | pagina 101