Groep Utrecht) (10.40), het neerkomen van parachutisten bij Buren en Buur- malsen, gekleed in bruine kiel en op klompen (10.45), hetgeen weinig aanneemlijk was. Voorts meldde een bericht, van de burgemeester van Sprang Capelle afkomstig, dat bij Rijen tussen 7.00 en 10.00 een gemotoriseerde Duitse colonne was gezien, die naar Breda moest 1). Te 10.59 werd een luchtbombardement op Vianen gemeld. De berichten uit de omgeving van Dordrecht luidden niet gunstig en deden zien, dat de Lt.Div. het Eiland van Dordrecht moest ontruimen. Een bericht van C.-II L.K. meldde, dat bij de II Div. de voorposten van 10 en 15 R.I. waren teruggeweken. Bij 10 R.I. zouden nog enige punten bezet zijn ge bleven, bij 15 R.I. waren veel automatische wapens achtergelaten in de voor- postenstrook. In verband met de stand van de Linge-inundaties ontving C.-III L.K. opdracht, de Lingestelling in te nemen 2). Te 10.25 kwam er een bericht van II L.K., dat de tegenaanval bij IV Div. meer succes had, dan aanvankelijk was vermoed. Daar er van Brig. A een bericht was binnengekomen, inhoudende, dat men had waargenomen, dat Duitse artillerie van de Grebbeberg naar het O. werd verplaatst, gaf dit hoop op succes, welke hoop echter spoedig de bodem in werd geslagen, toen langzamerhand berichten begonnen door te dringen, dat troepen van de spoorlijn naar het westen uitweken. C.-Brig. A meldde, dat Rhenen in brand stond en dat er paniek scheen te heersen, omdat telkens van de Grebbe terugtrekkende troepen waren gezien. C.-II L.K. berichtte, dat ten N. van kp. 25 aan de spoorlijn troepen in grote wanorde vluchtten en dat ook van 1-46 R.I. onderdelen in grote drommen op de kunstweg tussen Eist en Remmerden terugweken, doch dat 11-19 R.I. het aan de spoorweg nog hield 3). Dit bericht moet te ongeveer 12.30 a 13.00 zijn binnengekomen. De C.V. gaf de pertinente last, de vijand met alle middelen terug te werpen. Hij deelde de L.K.C. mede, dat de bomaanval van 's morgens zou worden herhaald 4). De berichten waren te ongeveer 12.00 voor de C.V. aanleiding geweest te be velen, dat twee bataljons van III L.K. terstond naar de Groep Utrecht moesten worden gezonden. In het H.K.V. is voorts de mogelijkheid onder het oog gezien, een divisie (althans troepen ter waarde van een divisie) van III L.K. los te maken en ten N. van de Lek te brengen. Er bestond gegronde twijfel, of het in zo korte tijd mogelijk zou zijn om, indien het bij de Grebbeberg mis zou gaan, met deze troepen nog intijds in te grijpen. 78 Op 13 Mei viel de Z. colonne der 9e Pantserdivisie op Breda aan. De N. colonne was reeds op 12 Mei te Moerdijk. 2) Zoals nader zal blijken, is dit niet meer tot uitvoering gekomen. 3) In zijn teleurstelling over het gedrag der troepen liet C.-II L.K. zich verleiden, zich weinig vleiend over zijn troepen uit te laten. 4) De tweede bomaanval is te 12.00 uitgevoerd.

NIMH | 1955 | | pagina 102