Desniettegenstaande is nog te ongeveer 13.00 a 14.00 aan C.-III L.K. opdracht verstrekt, een divisiestaf en twee regimenten infanterie te verplaatsen naar het gebied ten N. van de Rijn, doch dit bevel is door de loop der gebeurtenissen achterhaald. Aan de commandanten van de P.A.-H.K.V. te Vreeswijk en IV P.A. te Wijk bij Duurstede werd opdracht verstrekt, te zamen bij Wijk bij Duurstede een ponton brug te bouwen. P.A.-H.K.V. is op mars gegaan, doch de gebeurtenissen hebben het noodzakelijk gemaakt, dit bevel te herroepen. Omstreeks 14.00 a 14.15 hielden de berichten van C.-II L.K. het volgende in. De C.V. merkte toen nog op, dat als de IV Div. op de lijn Elst-Veenendaal terugweek, het bevel aan C.-29 R.I. niet veel meer kon baten. Een bericht van C.-Brig. A bevestigde, dat IV Div. terugweek op de lijn Elst- Veenendaal en de brigadecommandant had een bataljon op zijn noordvleugel aan de Rijn geplaatst als flankbeveiliging. Hij berichtte tevens, dat Duitse oorlogs schepen de Waal waren komen afzakken, doch met succes door de Waalbatterij bij Ochten waren bevuurd. Intussen had de C.V. te ongeveer 12.30 bevelen aan C.-III L.K. gezonden, om de radiozender te Jaarsveld onverwijld door een Bt.Lu.A. en enige Pels.Lu. Mitr. te doen beveiligen. Van C.-IV L.K. kwam een bericht binnen, dat een patrouille had vastgesteld, dat Nijkerk te 10.30 onbezet was bevonden. Bij II Div. was het vijandelijke artillerievuur toegenomen. Vroeg in de middag gaf de C.V. bevel, de door de IJsseltroepen te bezetten achterhoedestelling te doen verkennen. Voor zoveel is na te gaan, is een dergelijk bevel niet aan C.-III L.K. verstrekt. 79 Bij IVDiv. wordt de toestand zeer kritiek; 11-19 R.I. is het enige onderdeel, dat nog aan de spoorlijn zit, de rest is weggevloeid. 11-11 R.I., de bezetting tussen pl. 25 aan de spoorweg en Achterberg, is ook weg, zodat de noordvleugel daar open ligt. Bij 19 R.I. is de toestand nog goed. De aanval van luitenant-kolonel Land 2) wordt door de bezetting van de stoplijn van 8 R.I., die nog steeds gehandhaafd is, niet opgemerkt. C.-8 R.I. meldde, dat hij Duitse infanterie langs de Cuneraweg (een weg van de Grebbeberg naar het N.W. lopende) had zien oprukken. C.-I-16 R.A. meldde, dat de troepen uit Rhenen zeer gedemoraliseerd waren teruggetrokken en dat Rhenen in brand stond. In Rhenen zouden zich Duitsers in Nederlandse uniform bevinden. Een troep van 50 man in Nederlandse uniform had een lichtmeetpost overvallen 3). Het laatste bericht van C.-IV Div. hield in, dat hij geheel ingesloten was, terugging op Eist en zou trachten, daar nog een stelling te vormen. C.-II L.K. deelde voorts mede, dat hij langs twee wegen bevel had gegeven aan C.-29 R.I., de aanval met alle kracht door te zetten en dat dit bevel C.-29 R.I. had bereikt; de troepen liepen bij het eerste projectiel weg, hij had drie officieren van zijn staf uitgezonden, doch er was geen houden meer aan. 0 Het tijdstip staat niet vast. 2) C.-29 R.I. 3) Dit was onjuist; zie hieromtrent bij IV Div.

NIMH | 1955 | | pagina 103