De berichten van II L.K. lieten er geen twijfel over bestaan, dat de tegenaanval was mislukt en dat de verdediging aan de spoorlijn bij Rhenen in elkaar was gestort, zodat ieder ogenblik met nadringende Duitse troepen moest worden gerekend. De doorbraak was dus een feit en, daar er geen reserves meer beschikbaar waren, was de C.V. genoodzaakt, de terugtocht van het Veldleger op de Vg.Holland te bevelen. Terwijl een terugtochtsbevel werd opgesteld, werden in afwachting daarvan te ongeveer 15.30 door de Chef van de Staf van het H.K.V. per telefoon waarschuwingsbevelen aan de legerkorpscommandanten gegeven. De inhoud van hetgeen aan C.-II L.K. werd bevolen luidde, zoals door hem stenografisch is vastgelegd (en bewaard): C.-II L.K. heeft in verband met de door hem uitgevaardigde bevelen (zie hierna bij II L.K.) later naar voren gebracht, dat in dit telefonisch bevel niet is opge dragen, na het invallen van de duisternis terug te gaan (vergelijk het later uitgegeven telexbevel, dat hierna is weergegeven). Uit zijn stenogram blijkt echter, dat is getelefoneerd: „Wij gaan hedenavond terug". Overigens waren volgens C.-II L.K. de IV Div. en Brig. B reeds zodanig in opgeloste toestand op de terugtocht, dat uitstel tot een later tijdstip uitgesloten was (zie hieromtrent bij II L.K.). C.-III L.K. en de T.B.O. ontvingen opdracht, de detachementen, bedoeld in punt 2 van de des morgens uitgegeven aanwijzingen 4), te plaatsen. Dit was de „soort achterhoedestelling", genoemd in het hierboven weergegeven telefonisch gegeven bevel. 1-43 R.I., dat belast was met de bewaking van het vliegpark Soesterberg, was hierbij nog niet inbegrepen, doch kwam later ter beschikking (zie hierna). Vervolgens ging te 16.45 per telex het definitieve bevel voor de terugtocht uit, waarvan een exemplaar is bewaard gebleven en dat volgens de oorspronkelijke tekst luidde, zoals hieronder weergegeven 5). 80 Toestand niet houdbaar. Wij gaan hedenavond terug op Vg.Holland. Persoonlijke aanwijzingen zijn onderweg. Daarbij zal II L.K. teruggaan op het zuidelijk deel van de Groep Utrecht en Lek en bezetten de vakken Achthoven en Jutphaas en het vak Vreeswijk van de Groep Lek. Scheidingslijn tussen III en II L.K. is de Rijn-Lek. Tusschen II en IV L.K. de bestaande scheidingslijn verlengd tot Nieuwe Krakeling-Wouden- bergsche weg (of laan?)-Bunnik-fort Vechten-Liesbosch-Linschoten, alles bij II L.K. Soort opnamestelling door troepen van kolonel Dwars in het zuiden gedeeltelijk door een bataljon van III L.K. in de lijn kruispunt spoorweg met kanaal-Werkhoven-Odijk-station Drie bergen. Detachement Nolthenius 2)3) cp.-II L.K. in cp. van Groep Lek (Jaarsveld), telefoonverbindingen aanwezig. C.V. gaat naar Gouda. De voorm. T.B.O. 2) Dit was C.-35 R.I., de voorm. C.-Groep IJssel-Zuid. 3) Was niet meer te ontcijferen. 4) De T.B.O. had deze reeds doen verkennen. 6) Met de telex konden geen hoofdletters worden geseind, gramschap was het codewoord, dat de echtheid garandeerde. a

NIMH | 1955 | | pagina 104