81 gramschap. telexbericht no. 62. 13 Mei 1940. 16.45 uur. geheim bevel 1. -vijand.- dringt langzaam door over rhenen. 2. -eigen toestand.- rom.2 l.k. buigt terug in de lijn elst-geldersch veenendaal. rom.3 en 4 l.k. toestand ongerept. 3. -voornemens.- het v.lr. zal nog hedennacht teruggaan op het o.fr. van de v.holland. de terugtocht geschiedt in algemeenen zin volgens de regeling vervat in mijn brief van 13 Mei 1940 no. 698 p, brigade a blijft onder bevel van c.-rom.3 l.k. het aut.reg. gaat naar bodegraven-nieuwerbrug. 4. -uitvoering.- brigade b (en van de lek) onder bevel van c.-rom.2 l.k. de l.k.cn. bevelen en leiden den terug tocht hunner eenheden, aanvangende hedenavond te 20.30. 5. -beveiliging van den terugtocht.- de l.k.cn. laten achter de weerstandbiedende voorposten ter beveiliging van den terugtocht ter plaatse, op frontgedeelten waar zich geen weerstandbiedende voorposten (meer) bevinden, blijven gelijkwaardige onderdeden in de frontlijn achter. in de lijn wikkenburg-werkhoven-odijk-station driebergen (het haagje)-nieuwe krakeling-soester- berg worden door de detachementen van 35 r.i. en 43 r.i., onder bevel van den kolonel dwars, de wegen afgesloten. deze detachementen gaan eerst terug op mijn nader bevel. overigens treffen de l.k.cn. alle door hen noodig geachte veiligheidsmaatregelen. 6. -wijze van teruggaan.- de l.k.cn. zullen er met alle kracht naar streven het o.front van de vg.h. -geordend- te bereiken, mocht de vijand krachtig nadringen, dan moet hij worden afgewezen, in het bijzonder op de wegen en op de accessen van de vg.h. 7. -stafkwartieren, tevens cpn.- c.v. voorlopig te st.k.o.fr.vg.h. (huidige st.k. bezet tot 22.00, nieuwe st.k. bezet van 21.00 af). rom.3 l.k. -meerkerk- (st.k. groep merwede). rom.2 l.k. -jaarsveld- (st.k. groep lek). rom.4 l.k. -nieuwe ter a.a. (cp. vak loenen). de c.v. aan: c.lvd.kr. utrecht-soesterberg. c.-rom.2 l.k. c.-rom.3 l.k. c.-rom.4 l.k. c.o.fr.vg.h. c. groep merwede. c.-2 Iv.r. c.-aut.reg. afschrift aan: o.l.z. c.vg.h. Er had moeten worden geseind: (n. van de Lek). cdt veldleger sectie rom. 1. no. 23 b.

NIMH | 1955 | | pagina 105