Dit bevel is later nog door een schriftelijk bevel gevolgd. Verzuimd is, de voorm. T.B.O. een afdruk toe te zenden. De C. van het vliegpark Soesterberg ontving te 17.00 bevel, het vliegpark tegen het vallen van de avond te vernielen en 1-43 R.I. ter beschikking te stellen van C.-43 R.I. In de namiddag te 15.50 had C.-Vg.Holland medegedeeld, dat delen van de Lt.Div. bij Papendrecht van het Eiland van Dordrecht waren teruggegaan op de noordelijke Merwede-oever, met opdracht, daar en op de oostoever van de Noord stand te houden. C.-Lt.Div. had de bevoegdheid, treinen te doen teruggaan in de richting Gorinchem en Meerkerk. De terugtocht van III L.K. en Brig. A en het naar het Oosten teruggaan van treinen van de Lt.Div. moest tot moeilijkheden leiden in het poldergebied tussen de Lek, het Merwedekanaal, de Merwede en de Noord. Om aan deze troepen een uitlaat naar het N. te verschaffen, was het nodig enige bruggen over de Lek te doen bouwen en daarom werd aan de P.A. van H.K.V. en IV P.A. opdracht verstrekt, een pontonbrug te Schoonhoven te slaan. Aan de D.E.V. werd verzocht, door II-S.B.T. (brug te Eek en Wiel) een brug te doen slaan bij Ameide. De D.E.V. dirigeerde tevens I-S.B.T. uit Gorinchem naar Vianen om voor de brug bij Ameide materieel af te staan aan I-S.B.T. Van C.-III L.K. werd vernomen, dat van de Duitse oorlogsschepen, die op de Waal naderden, het voorste door de rivierbatterij bij Ochten in de grond was geschoten, dat de overige schepen onder een rookscherm het haventje bij Druten waren binnengevaren en dat aldaar Duitse troepen uit rijnaken aan land waren gegaan; later kwam een bericht, dat er Duitsers ten W. van Ochten op de N.oever van de Waal waren geland. De brug bij Rhenen was niet gesprongen C.-Oostfront meldde, dat een vrijwel onbeschadigd vliegtuig tussen Jutphaas en Jaarsveld een buiklanding had gemaakt, dat de bemanning zich had overgegeven en dat het vliegtuig werd bewaakt. In het vliegtuig waren zeer belangrijke docu menten gevonden, die onder gewapend geleide naar de C.V. werden gezonden. Voorts was een colonne geëvacueerden tussen IJsselstein en Montfoort gebom bardeerd door Duitse vliegtuigen. Een later bericht meldde, dat de verdedigingswerken rondom Utrecht door vijandelijke vliegers waren beschoten en dat vier toestellen waren neergehaald; de bemanning van een der toestellen, die verzet bood, was omsingeld en werd overmeesterd. Het fort Jutphaas was gebombardeerd; een fabriek was met brand bommen bestookt en op Montfoort waren drie luchtraids uitgevoerd. Te 19.00 begaf de C.V. zich, vergezeld van het hoofd van Sectie I (generale staf), naar Utrecht, waar hij aan de C. van de Groep Utrecht2) aanwijzingen gaf voor het opvangen en naar de stellingen dirigeren van troepen van IV L.K. Deze aanwijzingen bleken zeer noodzakelijk, daar de Groeps C. vanzelfsprekend niet 82 0 De lading is door artillerie van Brig. A onmiddellijk voor de terugtocht nog tot springen gebracht. 2) Deze commandant was een broeder van de C.V.

NIMH | 1955 | | pagina 106