Het officiële legerbericht van het opperbevel van 13 Mei 23.30 luidde als volgt: In een kleinen sector van de Grebbelinie heeft de vijand terrein gewonnen, dat door ons gedeeltelijk werd heroverd, doch na hernieuwde Duitsche aanvallen niet behouden is. In de Noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. In het Zuidelijk deel van Rotterdam bieden de aldaar aanwezige Duitsche afdeelingen hardnekkigen tegenstand. De in de Langstraat gemelde Duitsche troepen hebben de Moerdijkbrug weten te bereiken en hebben deze brug overschreden. De Fransche troepen in Brabant nemen in sterkte toe. Verschillende eenheden van het leger en van de Koninklijke Marine hebben door hun heldhaftig gedrag de beste tradities van ons volk, die zich mede weerspiegelen in de vastberaden houding van de burgerij, bevestigd. Volgens de verklaringen van een gevangen genomen Duitschen vlieger-officier hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten in Nederland groote verliezen geleden tengevolge van het uitstekende schieten van onze luchtdoelartillerie. Dit bericht liep achter de gebeurtenissen aan, want op het ogenblik van uit gifte was de terugtocht van het veldleger in volle gang; de Duitsers hadden reeds op 12 Mei met een deel der 9e Pantserdivisie de Moerdijk bereikt en de Franse troepen begonnen reeds op Antwerpen terug te wijken. e. DE DUITSE AANVAL Alvorens de operatiën na de terugtocht op het Oostfront-Vg.Holland te be handelen, volgt hieronder een kort overzicht van de Duitse aanval. Hierop wordt meer in detail ingegaan bij de in andere boekwerken gegeven beschrijvingen van de operatiën aan de IJssel, in de Over-Betuwe, aan heL Maas- Waalkanaal en in Noord-Limburg en Noord-Brabant, bovendien hierna bij de beschrijving van II, IV L.K. en Brig. A. De aanval werd tussen het IJsselmeer en de Waal uitgevoerd door het Xe A.K., bestaande uit de 207e Infanterie Divisie zuid en de 227e Infanterie Divisie noord, terwijl tussen de Waal en de Maas delen van het XXVI A.K. aanvielen, beide be horende tot het 18e Leger. Commandant van het 18e Leger was generaal der artillerie Georg von Küchler; commandant van het Xe A.K. was generaal der artillerie Christian Hansen, van de 227e I.Div. generaal-majoor Zickwolff, van de 207e I.Div. generalleutnant Karl von Tiedeman. Ten Z. van de Waal had een bataljon van XXVI A.K., Gruppe Nijmegen, opdracht, in samenwerking met een onderneming te water, uit te voeren door een compagnie in een Rijnschip, de Waalbruggen bij Nijmegen te vermeesteren; deze onderneming is mislukt. Een mitrailleurbataljon, versterkt met de S.S. Aufkl. Abt. van de S.S. Verf.Div. en met artillerie, te zamen genaamd Gruppe Grave, had opdracht, minstens een brug over het Maas-Waalkanaal te vermeesteren en daarna 84

NIMH | 1955 | | pagina 108