de Maasbruggen bij Grave en (of) bij Ravenstein in bezit te nemen. Hoewel de bruggen bij Heumen en Hatert in het bezit van de Duitsers kwamen, werd dit succes niet krachtig en snel genoeg uitgebuit, zodat de genoemde Maasbruggen tijdig konden worden vernield. Deze Gruppe werd daarna teruggenomen en in Noord-Brabant ingezet. Het Xe A.K. viel aan met de 207e I.Div., versterkt met de (met een S.S. Afd. art. versterkte) S.S. Standarte1) der Führer, op het IJsselvak Westervoort- Doesburg en met de 227e I.Div., versterkt met de S.S. Leibstandarte Adolf Hitler (min I), op het IJsselvak ten N. van Doesburg. I-S.S. St. A.H. was Korpsreserve. De scheidingslijn tussen de beide divisiën was: Borken, Lichtenvoorde, Stinderen, Brummen, station Hal, Harskamp, Meu- lunteren, de Bilt (alle oorden bij 227e I.Div.). De 207e Div. forceerde de IJsselovergang bij Doesburg en Westervoort met het S.S.regiment. Bij Westervoort mislukte een voorafgaande overval van de brug, uitgevoerd door een patrouille, die gekleed was in nagebootste Nederlandse uniform. Een pantsertrein, gevolgd door een goederentrein met troepen, kwam voor de nog net op tijd gesprongen bruggen tot staan. Onmiddellijk nadat de overgang bij Westervoort was geforceerd, rukte het S.S.regiment met de twee aldaar over de IJssel getrokken bataljons (I en III) naar het westen op, zonder rekening te houden met de voortgang bij 227e Div. Het bij Doesburg over de IJssel getrokken bataljon, versterkt II-S.S.regiment, moest de verbinding onderhouden met de 227e Div., die over Apeldoorn oprukte en, in afwachting van de aankomst van delen van die Div., de zender Kootwijk gaan bezetten. Het bataljon werd te Ellecom, De Steeg e.o. afgelost door het daarachter gevolgde regiment infanterie en in de nacht van 10 op 11 Mei aan getrokken naar Renknm. Het S.S.regiment drong 4 R.H. terug, leverde een gevecht bij Renkum en be zette Wageningen, terwijl een kleine afdeling tegen Ede werd aangezet. Volgens een bevel van C.-X A.K. van 11 Mei 20.05 (Ned. tijd) moest 207e Div, over Doorn oprukken met de rechtervleugel op Utrecht, terwijl 227e Div. over Barneveld-Amersfoort naar Bilthoven moest oprukken. De scheidingslijn werd: Eerbeek (227)-Hoenderloo (227)-Otterloo (207)- Lunteren (207)-Scherpenzeel (207)-Woudenberg (207)-Zeist (207). De 227e Div. rukte op 10 Mei op met drie snelle groepen vooruit en wel: zuid: een bataljon wielrijders (gevormd uit de Aufkl.Abt. en van elk regiment een compagnie), versterkt met pag., artillerie en pioniers, dat de grens overschreed bij Groenlo en over Ruurlo-Vorden naar de IJssel ten Z. van Zutphen reed; midden III-Leibstandarte Adolf Hitler (A.H.), versterkt met pag., artillerie en 85 0 Een S.S. Standarte was een modern uitgerust regiment S.S. troepen. In de Duitse divisie dagboeken wordt veelal gesproken van S.S. regiment.

NIMH | 1955 | | pagina 109