Eerbeek (207)-Deelen (207)-Ede (207)-spoorweg Klomp-Utrecht. De aanvals richting voor 227e Div. werd Scherpenzeel-Zeist. Bij de 207e Div. vermeesterde de S.S. Standarte der Führer op 11 Mei de voor posten. Op 12 Mei deed deze Standarte in de namiddag een aanval op de Grebbeberg, die ondersteund werd door 5, later 6 afdelingen artillerie. Op 12 Mei gelukte het, een bruggenhoofd ten westen van de Grebbe te ver meesteren en in de nacht van 12/13 Mei de stoplijn plaatselijk te doorboren. Op 13 Mei werd het bruggenhoofd uitgebreid door een aanval van de S.S. Standarte in N.W. richting, terwijl I.R. 322 naar het westen stootte. De verdedi ging, die achter de spoorweg bij Rhenen werd gevoerd, brak eerst te zamen, toen een stuka-aanval werd uitgevoerd bij Rhenen en meer noordelijk. De vervolging werd nu ingezet met I.R. 322, versterkt met gemotoriseerde S.S.troepen over Elst-Amerongen in de richting Utrecht. De S.S. Standarte beveiligde de noordflank. De sectie pantserwagens .van de S.S. werd over Doorn en over Wijk bij Duurstede vooruit gezonden. De 227e Div. had op 13 Mei 's avonds de aanval afgebroken, om deze op 14 Mei opnieuw te hervatten. De gevechtsverkenningen meldden sterke weerstand en men vermoedde niet, dat de terugtocht aan de gang was vóór de morgen van 14 Mei, toen de ontruiming van de stelling bleek. De vervolging werd nu ingezet, waartoe eerst bruggen over de Lunterse beek moesten worden gebouwd. De opmars van de divisie werd op 14 Mei stopgezet, toen de capitulatie van het Nederlandse leger bekend werd. In de Betuwe trad aanvankelijk slechts een eskadron wielrijders van de Aufkl. Abt. op, dat ten N. van Pannerden over de Rijn trok. Op 11 Mei overschreed de Pantserj agerabteilung (min een sectie) de Rijn bij Arnhem. Deze rukte op naar Eist en vermeesterde, te zamen met het eskadron, het fort Pannerden. Deze Groep Brückner (genaamd naar de C. der Pz.J.Abt.) werd op 12 Mei versterkt met II/I.R. 374 en een Bt. van II/A.R. 207, die de stelling van Brigade A aanviel bij Ochten. f. DE OPERATIËN NA DE TERUGTOCHT OP HET OOSTFRONT- VG.HOLLAND Na aankomst van het H.K.V. te Gouda had samenvoeging plaats van het H.K.V. met de Staf van het Oostfront, welke beiden bleven ondergebracht in een Hogere Burgerschool. De C.V. lichtte de Engelse luitenant-verbindinsofficier in, die daarna weder vertrok naar 's-Gravenhage. De berichten, nog op 13 Mei ontvangen nopens de toestand van Lt.Div., hielden in, dat deze vrijwel zou zijn vernietigd, terwijl ook de troepen van de Groep Kil van het Zuidfront zouden zijn vernietigd. 87 (Zie schets/kaarten Nrs. D 3, 5 en 6)

NIMH | 1955 | | pagina 111