Latere berichten klonken meer geruststellend en er kwam een bericht van de O.L.Z., dat het Eiland van Dordrecht onder water zou zijn gezet. In de namiddag van 13 Mei was het brugbewakingsdetachement te Keizersveer, dat met uit Noord-Brabant terugtrekkende troepen was versterkt, aangevallen door Duitse troepen, waarbij zich pantserwagens bevonden. Het detachement was na een gevecht op de noordoever van de Bergsche Maas teruggenomen en de brug was tot springen gebracht. De berichten omtrent het terugwijken van de Lt.Div. waren voor C.-Groep Merwede aanleiding, aan de C.V. machtiging te verzoeken, troepen van zijn groep met het front naar het W. te plaatsen in de Alblasserwaard, teneinde de terugtocht van III L.K. naar het W. te dekken. De C.V. besliste, dat de Groep Merwede volledig bezet moest blijven en dat III L.K. troepen moest leveren voor beveiliging front-west. De in Vak Sleeuwijk van de Groep Merwede zich op de zuidoever bevindende troepen waren door de luchtacties en het dalen van parachutisten, dat zij hadden waargenomen, door de geruchten over hetgeen zich op het Eiland van Dordrecht afspeelde en ten slotte door de berichten over de aanwezigheid van pantserwagens bij Keizersveer zodanig geschokt, dat de R.C. had medegedeeld, niet meer voor zijn troepen te kunnen instaan. Reeds eerder was een verzoek tot het terugnemen van deze troepen geweigerd, doch thans stemde de C.V. hiermede in, als gevolg waarvan 11-23 R.I., III- 13 R.I., 24 Afd. A en 27 Afd. A. in de nacht naar de noordoever van de Merwede werden overgezet en met de verdediging werden belast van het Merwedevak van Hardinxveld tot Gorinchem. Op 13 Mei (op niet meer bekend tijdstip) is er van de O.L.Z. een geheime aan wijzing uitgegaan, die door de C.V. aan de onderbevelhebbers is doorgegeven en die rekening hield met de mogelijkheid, dat de loop der krijgsverrichtingen de O.L.Z. zou afsnijden van de directe verbinding met zijn onderbevelhebbers, of deze van hun ondercommandanten. Deze hield - kort samengevat - in, dat voor niet afgesneden troepen nimmer bevelen zouden worden gegeven door middel van de bestaande burger-radio-omroepstations, doch slechts langs de bestaande mili taire verbindingsmiddelen, met inbegrip van het rijkstelefoonnet. Daarbij werd, behalve de gebruikelijke bevestiging langs een tweede verbin dingsweg voor niet vercijferde berichten, het gebruik van een codewoord voor geschreven, dat het bevel als juist zou doen herkennen. Voor afgesneden onderdelen moest gelden, dat zij er van uit moesten gaan, dat de Regering het verzet nooit en onder geen voorwaarde zou opgeven en dat be richten in strijd met dit beginsel derhalve onjuist en van de vijand afkomstig moesten zijn. Alle troepen moesten thans onvoorwaardelijk weerstand bieden en tot de laatste man stand houden. Voor afgesneden troepen zou voor het overbrengen van bevelen en berichten zo mogelijk van bestaande omroepstations worden gebruik gemaakt. Daarbij zou als waarborg voor de echtheid geheimschrift worden toegepast, 88

NIMH | 1955 | | pagina 112