Voor het geval, dat een aanval uit het oosten zou plaats hebben, gold het code woord oranje. Op blz. 8 en 9 is een opsomming gegeven van de bruggen, die met het oog op de terugtocht waren voorbereid. Voor III L.K. waren hiervan van belang de bruggen over de Maas van Oyen tot en met Heusden en die over de Waal van Tiel tot en met Brakel. De luchtdoelbestrijdingsmiddelen van de divisiën waren als volgt gegroepeerd: 5 C.Lu.Mitr.: 3e en 4e Pel. te Oss; 2e Pel. bij de brug te Het Wilt; le Pel. bij de brug te Lith; 155 Bt.Lu.A. te 's-Hertogenbosch. 9 C.Lu.Mitr.: le Pel. te Vucht; 2e, 3e en 4e Pel. te 's-Hertogenbosch; 159 Bt.Lu.A. te Orten (tussen 's-Hertogenbosch en Hedel). Bij Oijen stond bovendien het 2e Peloton van 6 C.Lu.Mitr. (van Brig. B) in stelling. Van de Luchtverdedigingskring Utrecht-Soesterberg beschermden de volgende onderdelen de overgangen over de rivieren, die voor III L.K. van belang waren. Lvd. Groep Zaltbommel: Het Wilt, Hedel, Geldermalsen en Zaltbommel; Lvd.Groep Gorinchem: Drongelen, Heusden, Herpt, Brakel en Herwijnen; Lvd.Groep Lek: Tiel. Naarmate de terugtocht vorderde, moest de opstelling van de luchtverdedi gingsorganen zich dus wijzigen. b. PLAN VAN VERPLAATSING Het plan van de verplaatsing, neergelegd in de (niet meer voorhanden zijnde) bevelen van C.-III L.K., kwam neer op het volgende (zie Bijlage A. III): De scheidingslijn tussen VI Div. (oost) en V Div. (west) liep voor de stelling aan de Waal en de Linge oost van Buren, west langs Wadenoyen, zuid-west langs Ophemert en west van Lith. De verplaatsing zou geschieden in twee phasen. In de le phase zou VI Div. de Maas overschrijden tussen de stelling van Brigade B en genoemde scheidingslijn, de V Div. bij Het Wilt en Hedel en met de onder bevel van C.-V Div. gestelde 1-11 R.A. over de schipbrug bij Herpt, terwijl de L.K.T. (min III P.A. Ill Vl.A. en een deel der III Vb.A.) bij Heusden de Maas over de vaste brug moest overschrijden om vervolgens over de schipbrug over de Waal bij Herwijnen (Zuilichem) door te gaan naar Lexmond (Z.W. van Vianen). VI Div. moest aan de Maas tussen de frontlijn van Brigade B en de scheidings lijn met V Div. een regiment infanterie en een Afdeling artillerie achterlaten, die te zamen met het te Megen gelegerde 1-29 R.I. onder bevel zouden treden van C.-Brig. B; 1-29 R.I. zou bij Brig. B ingedeeld blijven, de onderdelen van VI Div. zouden na verplaatsing van Brig. B achter de Waal weder terugkeren bij VI Div. De rest van VI Div. moest doormarcheren, de Waal overschrijden en daarachter 99

NIMH | 1955 | | pagina 123