volgens het geval Oranje en dat het uur U (uur van afmars) werd bepaald op 9.00. Dit gold zowel voor III L.K. als voor Lt.Div. Te 6.00 had C.-III L.K., op de berichten omtrent het landen van parachutisten te Moerdijk, bevel gegeven aan C.-6 G.B. om, zonder te wachten op de terugkeer van de vernielingsploegen, met de beschikbare delen van zijn bataljon naar Moer dijk af te marcheren en de parachutisten uit het bruggenhoofd te werpen. C.-3 G.B. ontving op ongeveer hetzelfde tijdstip de opdracht, naar Willemstad af te marcheren. Zoals op blz. 39 werd medegedeeld, stelde de O.L.Z. de onderdelen van de V.P.T., de S.B.T. en de Veerd. onder bevel van de C.V. en detacheerde deze het hoofd van het bureau diensten te water van het H.K.V. te 7.00 bij C.-III L.K., ten einde z.n. regelend te kunnen optreden namens de C.V. Te 9.15 ontving C.-III L.K. bevel van de C.V. (zie blz. 39), een bataljon te zenden naar Vak Sleeuwijk van Groep Merwede van Oostfront-Vg.Holland, waar toe opdracht werd gegeven aan C.-V Div. (aangewezen werd 111-13 R.I.). Daarna ontving C.-III L.K. tussen 9.30 en 10.00 van de C.V. het bevel, van de O.L.Z. afkomstig, dat de gemotoriseerde onderdelen van de Lt.Div. niet over Moerdijk konden terugtrekken, doch dat de Lt.Div. geheel over Gorinchem moest rijden en aldaar onder bevel van C.-Vg.Holland zou treden, ten einde zo nodig tussen Gorinchem en Dordrecht de Merwede te bezetten. Een regiment wiel rijders moest ten spoedigste naar Gorinchem worden gezonden. Dit bevel werd aan C.Lt.Div. doorgegeven en de uitvoering hiervan wordt be schreven in Hoofdstuk II. Op het vliegveld Gilze-Rijen was tussen 4.10 en 7.30 een bombardement uit gevoerd, waarbij van IV-2 Lv.R. 3 van de 10 vliegtuigen waren verloren gegaan. Te 8.00 was door C.-2 Lv.R., in opdracht van C.Lvd., verplaatsing van de VI.Groep naar Haamstede bevolen, welke te 9.00 was aangevangen. C.-III L.K. heeft daarna geen diensten meer aan deze Groep kunnen vragen en was tijdens de terugtocht verstoken van de hulp van vliegtuigen, die, gezien de samenstelling van de Groep, ook niet veel kon betekenen. Te ongeveer 11.30 was de cp. van C.-III L.K. te Geldermalsen betrokken, het Staf kwartier naar Culemborg verplaatst en was te Vucht nog aanwezig de Chef van de Staf en enige toegevoegde officieren. C.-Peel Div. verplaatste nu zijn cp. van Mierlo-Hout naar Vucht. Te 10.30 meldde C.-6 G.B., dat hij zijn bataljon tegenover het door de Duitsers bezette bruggenhoofd bij Moerdijk had ontplooid, doch niet verder kon. Hij kreeg opdracht, zich tot eiken prijs in het bezit van de brug te stellen en hem werd mede gedeeld, dat hij niet op steun van III L.K. kon rekenen. Later is door bemiddeling van C.-III L.K. een luchtbombardement op de Duitsers bij Moerdijk uitgevoerd door vliegtuigen van 1 Lv.R. uit Bergen. De terugtocht van het legerkorps verliep zonder belangrijke stagnaties. De toe stand te ongeveer 12.00 blijkt uit schetskaart Nr. B. 1. Te ongeveer 15.30 was V Div. geheel over de Maas. De afsluiting van de wegen naar 's-Hertogenbosch door 2 R.H. was nu niet meer nodig en C.-III L.K. gaf 102

NIMH | 1955 | | pagina 126