toegangen naar 's-Hertogenbosch te doen afsluiten. C.-V Div., onder wiens bevel hij werd geplaatst, had hieraan toegevoegd 1-V Bat.Pag., welke compagnie zich te 8.00 meldde. Daar nog vier eskadrons niet uit de Peel-Raamstelling waren teruggekeerd, werd deze taak uitgevoerd door le en 2e Eskadron (beide te paard), versterkt met delen van het M.E., de S.Mr. en het E.Pag. en later met 1-V Bat.Pag. Zoals wij zagen, werd het 4e Eskadron ter beschikking van C.-VI Div. gesteld. Te 12.00 kon C.-2 R.H. de bereden eskadrons doen vervangen door wielrijders eskadrons, nl. het 3e, 5e en 6e Eskadron, die waren teruggekeerd van hun op drachten in het Maasgebied. Te 15.30 ontving C.-2 R.H. opdracht voor het bezetten van een bruggenhoofd bij Zaltbommel, waarvoor hij opdracht gaf aan het 3e en 6e Eskadron. Te 21.00 moest een eskadron naar Heusden en een naar Keizersveer worden gezonden ter versterking van de brugdetachementen. Hiervoor werden toen resp. het 3e en 6e Eskadron aangewezen. Volgens het plan van C.-V Div. zou de Maas worden bezet van het verbindings kanaal tussen Maas en Waal tot aan Hedel door 2 R.I. (min II en Bt. 6 veld), gesteund door 1-3 R.A., terwijl 13 R.I. (min I en Bt. 6 veld), versterkt met 5 M.C. en 17 M.C., stelling zou nemen van Hedel (inb.) tot Heusden (niet inb.), daarbij gesteund door II-3 R.A. en 1-11 R.A. Het Maasgedeelte tussen de scheidingslijn met VI Div. en het genoemde ver bindingskanaal bleef dus onbezet. Achter de Waal moest 17 R.I. (min II en 17 Bt. 6 veld) stelling nemen tussen VI Div. en Opijnen (inb.), gesteund door III-3 R.A. De verplaatsing volgt uit de schets/kaart Nr. B. 1. 2 R.I. (min II en Bt. 6 veld) en 1-3 R.A. marcheerden over Hedel en bogen daarna naar het O. af. 13 R.I. (min I en Bt. 6 veld), 5 M.C. en II-3 R.A. marcheerden tot Hedel in een colonne. Daarna vertrok 111-13 R.I. ingevolge de ontvangen bevelen naar Slijk Ewijk, werd het te bezetten Maasvak ingenomen door II, 13 C.Mr., 13 C.Pag., 5 M.C. en 17 M.C., terwijl II-3 R.A. zich naar het haar toegewezen stellingterrein begaf. 17 R.I. en III-3 R.A. marcheerden over de brug bij Het Wilt om vervolgens met de veerdiensten bij Varik, Rossum en Heerewaarden over de Waal te worden gezet. 1-11 R.A. bereikte haar stellinggebied ten O. van Kerkwijk over de Schipbrug bij Herpt. C.-V Div. verplaatste zich met zijn gevechtsstaf naar Bruchen (3 km ten Z.W. van Zaltbommel), waar de cp.werd gevestigd. Onder bevel van C.-V Div. traden 111-25 R.I. en 111-36 R.I. van Brig. G. L.K. troepen en -treinen 2 R.H. Uit het vorenstaande is gebleken, dat 2 R.H. verschillende opdrachten heeft ontvangen, behalve het uitvoeren van een aantal vernielingen bij de Peel Div., 105

NIMH | 1955 | | pagina 129