brug bij Zaltbommel naar Asch (tussen Buren en Zoelmond, waarna aanvullings plaatsen werden ingericht, voor levensmiddelen te Meteren en Asch, voor munitie te Mariënwaard (O. van Beesd) en te Zoelen. Toen het III L.K. over de Maas was, kwam aan de orde het afbreken en weg voeren van de militaire bruggen, het vernielen van de vaste overgangen over de Maas en de Bergsche Maas en het verplaatsen van luchtverdedigingsonderdelen. Op blz. 49 is medegedeeld, welke de lotgevallen zijn geweest van de onderdelen van II-V.P.T., IV- en VI-S.B.T., die de bruggen over de Maas hadden verzorgd. Bij de jukbrug te Drongelen bevond zich een detachement van de P.A.-H.K.V., welke P.A. zich te Waardenburg bevond. C.-III L.K. heeft op 10 Mei te 23.30 bevel gegeven, deze brug te vernielen. Als gevolg daarvan is het doorlaatvak op 11 Mei te 1.00 vernield, terwijl het noordelijk brugvak te 5.00 is verbrand. Voor de bruggen te Hedel, Heusden en Keizersveer was toestemming van de O.L.Z. nodig, om tot vernieling over te gaan. De toestemming tot vernielen van de bruggen bij Hedel en Zaltbommel werd bij de C.V. op 11 Mei te 8.45 per telex ontvangen, doch de brug bij Hedel was toen reeds vernield. Bij Heusden was de gang van zaken als volgt. C.-3-2 R.H., die eerst te 11 Mei 0.00 zijn opdracht voor vertrek naar Heusden had ontvangen, was daar s' nachts aangekomen, had telefonisch verbinding op genomen met St.-III L.K. en zou nadere instructies krijgen, die echter niet kwamen. Te 3.30 vernam hij, dat de Duitsers te 's-Hertogenbosch waren aangekomen 1), doch hij kon geen verbinding meer krijgen met C.-III L.K. Daarom gaf hij te 4.30 bevel tot het vernielen van de beide bruggen en kort daarop waren zowel de Maasbrug als de brug over het Heusdensche kanaal vernield. Hij begaf zich daarna met zijn eskadron naar Sleeuwijk, waar hem opdracht werd gegeven, zich onder bevel van C.-Vak Sleeuwijk van de Groep Merwede te stellen. Voor het vernielen van de bruggen bij Hedel heeft C.-III L.K. in de morgen van 11 Mei bevel gegeven. Volgens de gegevens zouden deze te 8.00 zijn vernield door het detachement politietroepen. Of dit tijdstip niet juist is, of dat de vernieling vóór de toestemming van de O.L.Z. heeft plaats gehad, valt niet meer na te gaan. De verplaatsingen van de onderdelen van de Luchtverdedigingsgroepen van de Kring Utrecht-Soesterberg zijn vermeld op blz. 47 en 48. De Lu.A. en Lu.Mitr. van de divisiën van III L.K. werden als volgt verplaatst: 5 C.Lu.Mitr. 3e en 4e Peloton van Oss naar N. Maasoever bij Oyen, waar zich reeds het 2e Peloton van 6 C.Lu.Mitr. (van Brig. B) bevond; 107 Dit was onjuist; de Peel Div. trok op de Zuid-Willemsvaart terug.

NIMH | 1955 | | pagina 131