1-1-1 R.W. was gelegerd te Baexem, voor het volbrengen van patrouillediensten langs de Duitse grens. Zij had opdracht om, zodra grensoverschrijding was vast gesteld, naar het bataljon te Eindhoven terug te keren. De compagnie kwam eerst 12 Mei te 12.30 bij het bataljon terug. 2-1-2 R.W. had patrouillediensten te verrichten bij Venlo. De Comp. (min 2 sectiën) reed te 4.25 uit Blerick af naar het legeringsgebied van 1-2 R.W. Te Oirschot 12.00) vernam zij de order, via Keizersveer naar Schelluinen te rijden, waar zij te 20.30 aankwam, met uitzondering van twee sectiën, die niet zijn aangekomen. De divisie beschikte niet over luchtdoelartillerie of luchtdoelmitrailleurs. De samenstelling der onderdelen van de divisie was de volgende. De regimenten wielrijders bestonden uit staf, drie bataljons (samenstelling als inf. Bats), een pantserafweercompagnie en een sectie mortieren. De Ille bataljons waren eerst gedurende de mobilisatie opgericht en zowel in personeel- als materieel opzicht nog niet volwaardig. De mitrailleurcompagnieën dezer bataljons hadden de mitr. M. 18 (Vickers), die wat richtmiddelen en munitie betreft, achter stonden bij de mitr. M. 08 (Schwarzlose). K.R.A. bestond uit staf en twee Afdelingen 7 veld; elke Afdeling telde twee batterijen en een munitiecolonne. Bij I-K.R.A. was het motor-materieel eerst op 1 Mei ontvangen en de batterijen waren er nog niet mede uitgerukt. De chauffeurs waren nog niet volledig afgerichte recruten en er waren nog onvoldoende motor ordonnansen aanwezig. Het divisie-mitrailleureskadron, gevormd uit II R.H., bestond uit commando groep en twee sectiën a 4 cav.mitr. M. 08 (Schwarzlose), vervoerd op vrachtauto's. De gemotoriseerde divisietrein bestond uit staf, infanterie-munitietrein, artillerie- munitietrein, verbandplaatsafdeling, compagnie pioniers, compagnie pontonniers. Bij de autocompagnie was een herstellingsploeg ingedeeld, die was uitgegroeid tot een herstellingscompagnie. Volgens de plannen zou de divisie zich als volgt verplaatsen: 1 R.W. over de bruggen bij Drongelen en Brakel. 2 R.W. over de brug bij Keizersveer en de veren bij Gorinchem het gemotoriseerde deel over Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam; dit betrof de Vbd.A. en de auto's van het St.K., de afzonderlijke staf, M.E., 2 R.H.M., K.R.A., 5 C.A.At., Aut.Comp. en D.T. 2 R.H.M. moest dus uit 's-Hertogenbosch dwars door de colonnes van 1 en 2 R.W. trekken. Op 10 Mei te 1.45 werd aan de onderdelen bekend gemaakt, dat voor de troepen aan de Maas volledige strijdvaardigheid was bevolen. Omstreeks 4.00 werden de talloze naar het westen koersende vliegtuigverbanden waargenomen en kort daarna deelde C.-III L.K. mede, dat de oorlog was uitge broken, hetgeen aan de onderdelen werd doorgegeven met de mededeling, dat de troepen in de kwartieren geconsigneerd moesten blijven. Alle voorbereidingen voor 112

NIMH | 1955 | | pagina 136