de afzonderlijke staf, stond hier van 14.00 tot 19.00 met de voertuigen zoveel mogelijk gedekt opgesteld en het M.E. tegen luchtdoelen in stelling. Omstreeks 14.40 openden de mitrailleurs van dit eskadron het vuur op vijande lijke vliegtuigen, die echter op te grote hoogte vlogen om met deze wapenen uit werking te kunnen verkrijgen. Vermoedelijk hierdoor uitgelokt, doken een 3-tal Duitse vliegtuigen, die de colonne tot driemaal toe met bommen en mitr.vuur bestookten. Bij 5 C.A.At. werden hierdoor 3 man gedood en 6 gewond, w.o. 2 ernstig; bij de Aut.Comp. sneuvelden 4 man, w.o. een officier en werden 2 man gewond; bij de Vbd.A.-Lt.Div., die zich eveneens op dit weggedeelte bevond, werden 3 man licht gewond. In totaal kostte dit bombardement de Lt.Div., die haar eerste verliezen leed, derhalve 7 doden en 11 gewonden. De materiële schade was gering; het omliggende bos geraakte in brand. Terwijl bovenbedoelde autocolonnes nog voor de brug bij Drongelen stonden, bereikte III-l R.W. omstreeks 18.00 Giessendam. Na hier door enige Duitse vliegtuigen zonder uitwerking met mitrailleurs te zijn beschoten, begon het bataljon het toegewezen Merwedevak te bezetten. Een uur later kwam het volgende bataljon van dit regiment, 1-1 R.W., te Schelluinen. De bataljonscommandant trof hier een ritmeester van St.-Lt.Div., die C.-l R.W. zocht, teneinde deze naar de D.C. te geleiden en die mededeelde, dat het bataljon niet tot bezetting van het Merwedevak moest overgaan, aangezien de divisie een andere opdracht had ontvangen. De verplaatsingen langs de westelijke marsas, over de vaste brug bij Keizers- veer, waren minder aan stagnatie onderhevig. Weliswaar moest 2 R.W. deze mars- weg thans delen met K.R.A., doch dit korps boog na het overschrijden van ge noemde brug naar de oostelijke marsweg af, zodat alleen 2 R.W. van de veren bij Gorinchem moest gebruik maken. 2 R.W. (min III en 2-1) marcheerde te 9.30 uit Oirschot af, terwijl het Ille Bataljon west van Tilburg het regiment inwachtte. 2-1-2 R.W. uit Blerick voegde zich (behalve twee sectiën, die niet terugkeerden) te 21.00 weder bij het bataljon. Na Tilburg was de volgorde III, II, staf, I. De goederen- en levensmiddelen- treinen van III waren vooruitgezonden naar Ameide in het aanvankelijk bevolen legeringsgebied. Bij I en II bevonden deze treinen zich aan de staart van het bataljon. De mars van de beide voorste bataljons en de staf verliep vlot, het achterste bataljon werd echter bij Moergestel ingehaald door het gedeelte van K.R.A., waar door zich op het verdere weggedeelte moeilijkheden voordeden. Een op last van de R.C. door C.-Ie Bat. ondernomen poging, om C.-Lt.Div. met deze wrijvingen in kennis te stellen, mislukte door storingen in het telefoon verkeer. Te 13.00 ontving C.-2 R.W. op 2 km Z. van Keizersveer het bevel van C.-Lt. Div. betreffende het bezetten van de Merwede en gaf hij dienovereenkomstige bevelen aan zijn ondercommandanten. Kort na het uitgeven van deze bevelen volgde op Staf-2 R.W. een aanval door enkele Duitse vliegtuigen, die mitrailleur- vuur afgaven, doch niemand troffen. 115

NIMH | 1955 | | pagina 139