Het overzetten met de veren bij Gorinchem, die door het voorste bataljon te 12.00 waren bereikt, nam geruime tijd in beslag. Omstreeks 19.00 hadden de beide voorste bataljons de stelling langs de Merwede bezet, terwijl bij het achterste bataljon de verkenning nog in gang was, toen de B.Cn. nieuwe bevelen van C.-2 R.W. kregen op grond van een door hem te 18.00 van C.-Lt.Div. ontvangen nieuwe opdracht. Staf-K.R.A. en II-K.R.A. vertrokken te 9.10 uit St. Oedenrode, I-K.R.A. sloot bij Best daar achter aan. In verband met het luchtgevaar werd gereden met 100 m afstand tussen de voertuigen, waardoor de colonne zeer werd uiteengerekt. I-K.R.A. rukte voor het eerst gemotoriseerd uit, doch, ofschoon alles in het begin wat stroef ging, werd in goede orde gereden en werden de voorgeschreven afstanden aanvankelijk goed bewaard. Nadat de batterijen echter de wielrijders hadden ingehaald en gedeeltelijk hiertussen waren geschoven, gingen de afstanden verloren, of werden deze opgevuld door voertuigen van de bataljons wielrijders. Stremmingen bleven hierbij niet uit. K.R.A. passeerde de brug bij Keizersveer met zeer grote afstanden tussen de voertuigen, die afzonderlijk startten, zo snel mogelijk over de brug reden, ver volgens de marsweg van 2 R.W. verlieten en rechts afbogen in de smalle, geheel open polderweg naar Eethen. Te 13.37 was de brug gepasseerd en tussen Meeuwen en Eethen werd gerust. De Afd.Cn. werden ontboden bij C.-K.R.A. te Neerandel, die inmiddels het bevel van C.-Lt.Div. betreffende de bezetting van het Merwede- vak had ontvangen en de Afd.Cn. dienovereenkomstige opdrachten verstrekte. I-K.R.A. moest zich naar Giessen-Nieuwkerk begeven en daar onder de bevelen treden van C.-l R.W., terwijl II-K.R.A. te Wijngaarden in het verband van 2 R.W. zou treden. Te 15.15 hervatte K.R.A. de mars; het sloeg bij Eethen de oostelijke marsweg in en hier geraakte het korps tussen de colonnes van de divisietrein, hetgeen tot grote stagnatie aanleiding gaf. Nu en dan stonden twee colonnes naast elkaar op de volkomen open polderwegen. Het afleggen van het ±16 km lange weggedeelte tussen Eethen en Vuren kostte, inbegrepen het overschrijden van de pontonbrug te Brakel, zodoende drie uren. Staf en II-K.R.A. vervolgden over Arkel de mars naar het opgegeven doel. I-K.R.A. echter, dat niet in het bezit was van benzineauto's en waarbij de be schikbare tankauto nog onbruikbaar was, moest te Gorinchem tanken (19.20- 21.50). Van de bevolking werden hier allerlei levensmiddelen ontvangen, die vooral bij de le Batterij, waar de keukenauto bij de verdere mars verloren ging, zeer te pas zouden komen. Hier ontving de Afdeling een bevel van C.-Lt.Div. met een geheel andere opdracht. Alvorens de nieuwe taak, waarvoor de Lt.Div. zich zag geplaatst, nader aan te geven, moet worden naar voren gebracht, dat het, zoals uit het vorenstaande blijkt, was gelukt deze grote eenheid, ondanks het feit dat talloze vijandelijke vliegtuigen in de lucht waren en luchtafweermiddelen vrijwel ontbraken, bij klaarlichte dag 116 l) Omstreeks 120 paarden en acht voorwagens van deze juist gemotoriseerde afdeling marcheerden afzonderlijk.

NIMH | 1955 | | pagina 140