Artillerie I-16 R.A., in stelling bij Leeuwen, was rechtstreekse steun in het noordvak II-16 R.A., in stelling west van Blauwe Sluis, was rechtstreekse steun in het zuidvak. Lichte troepen 3-4 R.H. was opgesteld tussen de Groep Maas-Waal en de Maas-Waalstelling en had tot taak het bewaken van verschillende ter vernieling voorbereide objecten, het afsluiten van enige wegen en het deelnemen met een peloton aan patrouille gang ten O. van het Maas-Waalkanaal. De commandogroep en de reserve waren gelegerd te Winssen. Van de 6 C.Lu.Mitr. (min 3e en 4e Peloton) stond het le Peloton in stelling ten Z. van de cp. van C.-Brig. B, waar de aanvullingsplaats levensmiddelen zich bevond, het 2e Peloton bij de brug te Oyen, de 156 Bt.Lu.A. ten O. van Leeuwen. Grondmijnversperring Nr. 3 in de Waal was sedert 3.00 bewaakt. De sterkte van het detachement bedroeg 2 onderofficieren en 15 man van 3e Comp. torpe- disten. Hulpverbandplaatsen waren ingericht te Maasbommel en te Leeuwen (west). Een aanvullingsplaats voor munitie bevond zich nabij Wamel. Het St.K. van C.-Brig. B en C.-16 R.A. was gevestigd te Leeuwen-Beneden; een cp. was voorbereid op een andere plaats te Leeuwen-Beneden, terwijl ver plaatsing van het St.K. naar Wamel was voorbereid. b. GEBEURTENISSEN OP 10 MEI Bij C.-Brig. B waren op 9 Mei in de avond van de grenstroepen verschillende verontrustende berichten binnengekomen over troepenverplaatsingen, over de aan wezigheid van tanks en motorpatrouilles en versterking van de reeds vóórdien aanwezige Duitse posten. Na een bezoek aan de grenstroepen kwam de brigade commandant te 23.30 terug op zijn St.K. Zoals bleek uit Onderdeel A., waren de grenstroepen te 3.00 volledig strijd vaardig, terwijl de hindernissen in het grensgebied op dat uur gesloten moesten zijn. Voor de brigade zelf was bevolen „van 10 Mei 4.00 af graad van strijdvaardig heid 3", welk bevel te ongeveer 4.15 werd gevolgd door het bevel: „graad van strijdvaardigheid 4". Op grond hiervan werd de Maas-Waalstelling in de vroege morgen van 10 Mei volledig bezet, werd de cp. van Brigade B te Leeuwen-Beneden door de gevechts staf bezet en werd het nieuwe St.K. te Wamel betrokken. Kort voor 4.00 was het overvliegen van talloze Duitse vliegtuigen van oost naar west over de stellingen begonnen en hadden de eerste salvo's van het luchtafweer geschut weerklonken. Onmiddellijk na de uitgifte aan de onderdelen van de graad van strijdvaardigheid 4 begon C.-10 C.Pn. met de uitvoering van het vernielingsplan west van het Maas- 120

NIMH | 1955 | | pagina 144