van dat Bat. en het personeel van 3-4 R.H., die allen zijn doorgereden naar Leeuwen; 11 G.B. is met achterlating van mitrailleurkarren, enige auto's, een stuk pag. met trekkers en munitie te 24.00 binnen de stelling gekomen. Alvorens nu de verplaatsing van Brig. B te beschrijven, zal, met verwijzing naar het daaromtrent in Onderdeel A medegedeelde, het verloop van de evacuatie van de burgerbevolking en de afvoer van vee worden medegedeeld. De bevolking van Druten en Wamel, die moest worden afgevoerd met schepen via de Waal, is in de evacuatie-schepen te Druten ingescheept, doch kon tenge volge van het in bedrijf stellen van de pontonbrug bij Tiel niet worden afgevoerd. Zij is daarom op 11 Mei weder ontscheept te Druten. Anders liep het met de evacuatie via de Maas. De bevolking van Batenburg is zonder vertraging afgevoerd via de Maas en de Merwede. Tussen Gorinchem en Dordrecht mocht het transport in verband met de strijd bij Dordrecht niet verder dan Werkendam en op 11 en 12 Mei werd de bevolking ontscheept en onder gebracht te Hardinxveld. De bevolking van Horssen en Appeltern is ingescheept, doch het vervoer moest wachten voor de brug te Oyen. De bevolking is op 11 Mei ondergebracht in Papendrecht, omdat de voorgenomen eindbestemming niet was te bereiken. De ontruiming van de inrichting voor zwakzinnigen De Boldershof te Druten en het vervoer der patiënten naar Breda met 21 autobussen van de Brabantse buurtspoorwegen ving te 16.00 aan en is zonder stoornis uitgevoerd. De afvoer van het vee was voorbereid met als inlaadhavens: Batenburg en Alphen (Moordhuizen). De uitvoering op 10 Mei was echter belangrijk geringer, dan in het plan had gelegen. Te Batenburg moest vee worden afgevoerd, afkomstig uit Batenburg, Appeltern, Horssen en Druten; te Alphen: uit Druten, Horssen, Appel tern en Bergharen. Een gedeelte van het onderweg zijnde vee is echter weer teruggebracht, daar de vaart, in verband met de in bedrijf gestelde bruggen voor de overtocht van III L.K., niet kon worden doorgezet. Er zijn ten slotte over de Maas slechts 700-800 stuks vee afgevoerd. In de loop van 10 Mei zijn de bij de Groep Maas-Waal gevangen genomen Duitsers (enigen in burgerkleding) en gevangenen uit neergehaalde Duitse vlieg tuigen afgevoerd. De troepen van VI Div. trokken gedeeltelijk door het gebied van de brigade heen over de Waal, terwijl 6 R.I. (min I en Bt. 6 veld), II-7 R.A. en 1-29 R.I. met 29 C.Mr. (min een sectie) over de Maas kwamen met de bestemming, de Maas te bezetten ten W. van Brig. B x). 1-29 R.I. (min 3e Comp. en een sectie zw.mitr.) en 29 C.Mr. (min een sectie) waren, op bevel van C.-Brig. B, als brigadereserve te 19.30 te Dreumel tot legering 122 i) Uit de stukken blijkt niet, of C.-Brig.B. des morgens is ingelicht, dat III L.K. over de rivieren zou terugtrekken, zodat het als mogelijkheid voor Brig. B. gestelde terugtrekken over de Waal actueel werd.

NIMH | 1955 | | pagina 146