C.-Brig. B besloot daarom, geen tijdstippen vast te stellen, waarop de onder delen bepaalde punten of lijnen zouden moeten of mogen overschrijden, doch als algemene regel te laten gelden, dat een gereed zijnd onderdeel onverwijld de terug tocht zou aanvangen. Ter voorkoming van wrijvingen werden door de zorg van C.-Brig. B verkeers posten van het detachement politietroepen geplaatst op daartoe geëigende punten te Leeuwen en Wamel en werden regelingsofficieren ingedeeld, die toestemming moeten verlenen tot het binnenrukken van Wamel en tot het overschrijden van de schipbrug. Bij het gelijktijdig aankomen van colonnes moest voorrang worden verleend in de volgorde treinen, artillerie, reserves, bezetting van Vak Puiflijk, bezetting van Vak Altforst. Tussen 19.00 en 20.00 werden aan C.-3-V Aut.Bat., C.-Verenigde Gn.Tn., C.-Lm.T., C.-I-29 R.I., C.-24 R.I., C.-I-24 R.I., C.-III-29 R.I., C.-6 R.I. en C.-II-7 R.A. bevelen verstrekt, alle voorbereidingen te treffen voor de terugtocht, terwijl intussen het terugtochtsplan werd omgezet in korte partiële bevelen. Na ontvangst van het bevel van de C.V. van 20.00, waarin het tijdstip, waarop Waaloverschrijding mocht geschieden, vervroegd werd van 11 Mei 2.00 tot 10 Mei 24.00 (treinen eerder), werden deze bevelen, voor zoveel nodig, daarmede in over eenstemming gebracht. De definitieve bevelen, welke tussen 10 Mei 20.00 en 11 Mei 3.00 grotendeels telefonisch werden overgebracht, hielden in hoofdzaak het volgende in: 125 le. Zodra deze onderdelen marsvaardig zijn, marcheren af: 3-V Aut.Bat. van Dreumel naar Wijk bij Duurstede; te volgen weg zelf bepalen; verzamelde Gn.T. van Dreumel over Tiel en Eek en Wiel naar Amerongen; St.K.-Brig.B. van Wamel over schipbrug Tiel en Eek en Wiel naar Amerongen; Lm.T. (voor zoveel niet in bedrijf) van Wamel over schipbrug Tiel naar de kantonnementen der onderdelen, die aan C.-Lm.T. werden bericht. 2e. Marcheren af op een zodanig tijdstip, dat de schipbrug bij Tiel zo kort mogelijk na 10 Mei 24.00 wordt overschreden: 1-29 R.I. (zonder bezetting Maasbommel) en 29 C.Mr, van Dreumel over de schipbrug bij Tiel, Zoelen, Rijswijk, pontveer naar Wijk bij Duurstede; 1-24 R.I. (zonder 3 en M.C.) en de sectie van 10 M.C. van Leeuwen over de schipbrug bij Tiel naar Groote Brug; vandaar gaat de sectie 10 M.C. over Eek en Wiel naar Amerongen, 1-24 R.I. naar Maurik. 3e. Marcheren, resp. onder achterlating van een batterij en een sectie, af op zodanig tijdstip, dat de schipbrug bij Tiel zo kort mogelijk na 10 Mei 24.00 wordt overschreden: I-16 R.A. van het stellingterrein bij Leeuwen over de schipbrug bij Tiel en Zoelen naar Rijswijk; de achter te laten batterij treedt onder bevel van C.-24 R.I.; II-16 R.A. van het stellingterrein bij Velddijk over Maasbommelsche sluis (ten N. van Oyen), de schipbrug bij Tiel, Buren en Zoelmond naar Ravenswaay; de achter te laten sectie treedt onder bevel van C.-III-29 R.I. 4e. C.-Vak Puiflijk en C.-Vak Altforst regelen de terugtocht van hun troepen naar de volgende beginselen: de voorposten blijven tot mijn nader bevel ter plaatse; in de frontlijn blijven als beveiligend scherm tot nader bevel van de brigadecommandant achter de zw.mitrs. in koepels of stekelvarkens en ten hoogste 4 lt.mitrs. per compagniesvak;

NIMH | 1955 | | pagina 149