Toen bij het aanbreken van de dag bleek, dat de vijand noch tegen de Maas- Waalstelling, noch tegen het Maasfront Heerewaarden-Maasbommel iets onder nam, besloot C.-Brig. B, alle nog ter plaatse gelaten troepen terug te doen gaan achter de Waal. Daartoe gingen (na overleg met C.-VI Div., die zich op de cp. had vervoegd) de volgende bevelen uit: In alle bevelen was de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, de verplaat singen die bij daglicht plaats hadden, te doen uitvoeren met kleine onderdelen en vergrote afstanden, zulks in verband met de te verwachten vijandelijke lucht aanvallen. De uitvoering van deze bevelen wordt nu hierna, wat de hoofdzaken betreft, weergegeven. 126 de overige bezetting vangt de terugtocht zo spoedig mogelijk aan (hierbij was tot Wamel een scheidingslijn aangegeven zodanig, dat de troepen van Vak Altforst gebruik konden maken van de weg over Woerd naar Leeuwen en in deze plaats van de meest zuidelijke der drie evenwijdig naar het westen lopende wegen); na Waaloverschrijding over de schipbrug bij Tiel marcheren 24R.I. (min III) naar Maurik, 111-24 R.I. naar Beusichem en 10 M.C. naar Amerongcn; 111-29 R.I., 3-1-29 R.I., de sectie zw.mitr. van 1-29 R.I. naar Wijk bij Duurstede; de in de vakken achtergebleven onderdelen van 16 R.A. treden onder de bevelen van de vak commandanten de vakcommandanten blijven hun cp. bezetten tot van de brigadecommandant bevel wordt ont vangen tot het terugnemen van het scherm. Bovendien werden gedurende de nacht van 10 op 11 Mei nog de volgende bevelen door C.-Brig.B. verstrekt: 10 Mei 19.00 aan C.-6 Lu.Mitr. om het 2e Peloton onverwijld te doen verplaatsen naar de omgeving van Dreumel (tegenover Zennewijnen), ter bescherming van de schipbrug aldaar; 10 Mei 22.00 aan C.-I-26 R.I., die zich op de cp. meldde, om met de resten van zijn bataljon af te marcheren naar Wamel en aldaar nadere bevelen af te wachten; 10 Mei 23.30 aan C.-I-26 R.I. te Wamel, om via de schipbrug bij Tiel en Eek en Wiel af te mar cheren naar Amerongen en aldaar te legeren; 11 Mei 0.30 aan C.-Groep Maas-Waal, die zich op de cp. meldde, om zijn Staf te doen afmar cheren naar Amerongen; 11 Mei 1.00 aan C.-3-4 R.H. (mondeling), om te Leeuwen tot rust over te gaan en op nader bevel af te marcheren via Tiel en Eek en Wiel naar Amerongen; 11 Mei 2.00 aan C.-ll G.B. (mondeling), om, zodra het bataljon te Leeuwen verzameld zou zijn, af te marcheren over Tiel, Drumpt en Buren naar Zoelmond; aan C.-6 C.Lu.Mitr. om het le Peloton onverwijld te doen verplaatsen naar Tiel, ter bescherming van de schipbrug. 11 Mei 4.00 aan C.-6 R.I. te Dreumel, om II-7 R.A. de stelling te doen verlaten en de Waal via de brug bij Zennewijnen te doen overschrijden en 6 R.I. deze beweging te doen volgen, waarbij de lijn Woerd-Heerewaarden te 8.00 moest worden overschreden; 11 Mei 5.00 aan C.-24 R.I. en C.-III-29 R.I., dat zij gemachtigd werden, de verdere terugtocht van voorposten en scherm geheel zelfstandig te regelen; 11 Mei 5.30 aan C.-6 C.Lu.Mitr., om 156Bt.Lu.A. onverwijld te doen verplaatsen naar Tiel, ter beveiliging van de schipbrug aldaar. 2. De UITVOERING VAN DE BEVELEN

NIMH | 1955 | | pagina 150