Het grootste gedeelte van de Gn.T. en de Lm.T. was reeds in de morgen van 10 Mei op last van C.-Groep Maas-Waal afgemarcheerd naar Leeuwen. Daarbij was het gemotoriseerde gedeelte over Batenburg en Altforst gereden, het gedeelte met paardentractie over Druten. Bij die treinen bevonden zich ten onrechte, tengevolge van allerlei misverstanden, twee officieren van de staf van C.-Groep Maas-Waal. Na aankomst te Leeuwen was, op bevel van C.-Brig. B, het gemotori seerde deel gedirigeerd op Dreumel, het deel met paardentractie op Wamel (aan komst 18.00). Tengevolge van het weinig actief optreden van de oudste der beide officieren en de onvoldoende samenwerking met de C. van de verenigde Gn.Tder brigade vernam deze officier eerst op 11 Mei te 7.00, dat de brigade de terugtocht was begonnen en dat de treinen der brigade reeds in de nacht waren vertrokken. Zonder zich voldoende op de hoogte te stellen van de bestemming vertrok hij met het gemotoriseerde gedeelte omstreeks 9.00 uit Dreumel naar Wamel, waar het gedeelte met paardentractie werd aangetrokken en waarna gezamenlijk de schip brug bij Tiel werd overschreden (na 12.00). Te Zoelen vernam hij, dat 11 G.B. te Zoelmond en 1-26 R.I. te Buurmalsen zouden legeren. Daarop zond hij de trein van 1-26 R.I. naar Buurmalsen; die van Staf-Groep Maas-Waal en van 11 G.B. zijn doorgemarcheerd naar Buien (aankomst 15.00). De trein C. ging daarna persoonlijk naar Zoelmond, vernam van C.-ll G.B., dat C.-Groep Maas-Waal zich te Amerongen bevond en trachtte tevergeefs telefonische verbinding met deze te verkrijgen. Hij keerde terug naar Buren, waar hij te 18.00 aankwam, dirigeerde de trein van 11 G.B. naar Zoelmond en liet het treingedeelte van Staf-Groep Maas-Waal te Buren tot rust overgaan. Eerst op 12 Mei te 3.00 deed hij afmarcheren van Buren naar Amerongen, niet tegenstaande een officier van St.-Groep Maas-Waal, die er na herhaalde pogingen in was geslaagd, de trein te vinden, reeds in de namiddag van 11 Mei bevel voor verplaatsing had overgebracht. De C. van de trein grondde een en ander op de vermoeidheid der paarden. De gevolgen van dit optreden zullen blijken bij de inzet van delen van de brigade in de strijd om de Giebbeberg. 11 G.B. waarvan de 3e Compagnie te Groesbeek e.o. nagenoeg geheel verloren was gegaan, was in overeenstemming met de verstrekte bevelen, omstreeks midder nacht voor de voorposten van 24 R.I., oost van Druten aangekomen. Niettegenstaande de voorpostencommandant herhaalde malen van verschillende zijden (C.-Brig. B, C.-Groep Maas-Waal, C.-24 R.I.) was gewezen op de nood zakelijkheid, de wegversperring niet definitief te stellen, voordat de Groep Maas- Waal zou zijn gepasseerd, heeft hij hiermede geen rekening gehouden en bleken bij aankomst van 11 G.B. de draden der asperges reeds te zijn doorgeknipt, zodat de voertuigen niet konden passeren. De voorpostencommandant deelde als motief mede, dat hij enige tijd vóór de aankomst van 11 G.B. in het voorterrein vuur- verschijnselen had waargenomen en explosies had gehoord, waaruit hij had ge- 131

NIMH | 1955 | | pagina 155