worden ondergebracht. Hij deed dit bericht per ordonnans toekomen aan de tussen Tiel en Maurik in aantocht zijnde delen van zijn bataljon en ging zelf door naar Eek en Wiel, waar hij te 11.00 aankwam. Het scherm reed te 8.00 met auto's af, overschreed de schipbrug bij Tiel omstreeks 8.45 en trok naar Eek en Wiel. Onderweg werden de eerder vertrokken delen van het bataljon ingehaald. Bij 111-24 R.I. was, zoals reeds werd opgemerkt, aanvankelijk geen scherm achtergelaten, waarna de B.C. volgens zijn verslag alsnog personeel daartoe had doen aanwijzen, doch een versperring bleek reeds door de ontijdig teruggetrokken bezetting te zijn gesteld. Volgens de B.C. zou het scherm te 4.30 zijn teruggetrokken, nadat de voor posten tinnen de stelling waren aangekomen doch dit is niet waarschijnlijk, aan gezien de voorpostencommandant eerst te 6.00 het bevel tot teruggaan ontving en uit niets blijkt, dat de terugtocht der voorposten vóór dat uur heeft plaats gehad. Zowel de B.C. als het scherm hebben dus te vroeg de terugtocht aanvaard en wel ongeveer tegelijk met de overige bezetting van de hws., zodat er practisch geen scherm is achtergelaten. De aan het scherm toegevoegde batterij (2-1-16 R.A.) is, toen de Bt.C. bleek, dat geheel 24 R.I. reeds was teruggetrokken, zonder bevelen te hebben ontvangen, te 9.00 afgemarcheerd en ging te 15.30 te Rijswijk tot legering over. In Vak Altforst waren de verbindingen verbroken door geëvacueerd wordend vee. Dientengevolge moest het bevel voor de voorpostencommandant per ordon nans worden verzonden, zodat dit eerst kort na 5.30 werd ontvangen. De groep bij Molenhoek trok terug op Horssen, waarop, na vernietiging van de in de stellingen te Horssen aanwezige munitie, de gehele sectie op Appeltern terug trok. Vervolgens trokken de beide voorposten-sectiën met het te Appeltern inge deelde stuk pag. naar Blauwe Sluis, waar de voorpostencommandant zich onder bevel moest stellen van C.-2e Comp., die met het scherm uit zijn compagniesvak en de voorposten van Blauwe Sluis moest afmarcheren. C.-2e Comp. heeft echter niet op de voorposten gewacht, doch is zonder deze afgemarcheerd. Zij haalden hem echter nog voor Wamel in. Hij had toen onder zijn bevel twee sectiën der 2e Comp., twee sectiën der 3e Comp., twee stukken van 10 M.C. en een sectie pag. Te Wamel sloot te 10.30 ook M.C.-III-29 R.I. (min een sectie) aan, waarna, onder beveiliging van eigen zw.mitrs. op beide Waaloevers, de schipbrug secties- gewijze weid overschreden en de mars werd voortgezet over Buren en Zoelmond naar het pontveer bij Beusichem. De M.C. (min één sectie) werd in verband met enige defect geraakte karren, per gevorderde auto's van Tiel naar Wijk bij Duurstede vervoerd, waar zij te 16.30 aankwam. De rest van het detachement kwam omstreeks 17.00 te Wijk bij Duurstede aan (afgelegde afstand 40 a 45 km). 134

NIMH | 1955 | | pagina 158