Het scherm van de 2e Compagnie marcheerde te 6.30 af van Altforst over Woerd, Wamel, Tiel en Beusichem naar Wijk bij Duurstede. C.-III-29 R.I. verliet zijn cp. te Woerd te 7.00, passeerde te 7.45 de schipbrug bij Tiel, waar hij zich meldde bij C.-Brig. B en kwam te 11.30 te Wijk bij Duur stede aan. Omtrent de terugtocht van de aan het scherm toegevoegde sectie van 11-16 R.A. zijn geen gegevens bekend. Van 6 C.Lu.Mitr. stond het 2e Peloton op 10 Mei vóór het invallen van de duisternis in stelling bij de brug te Zennewijnen, het le Peloton op 11 Mei vóór het aanbreken van de dag nabij de schipbrug te Tiel, waar op 11 Mei te 6.30 tevens de 156e Bt.Lu.A. tot vuren gereed stond. Toen kort na 12.00 alle troepen de rivier hadden overschreden, reed 6 C.Lu.Mitr. naar het kantonnement Maurik, waarna nieuwe stellingen werden ingenomen bij het veer te Rijswijk en de pontonbrug bij Eek en Wiel. De cp. van C.-Brig. B te Leeuwen-Beneden bleef tot 11 Mei 7.00 bezet. Daarna vertrok de brigadecommandant met een tweetal officieren van zijn staf naar Tiel, waar hij tot 11.00 de overgang van zijn troepen over de schipbrug gadesloeg. Vervolgens begaf hij zich naar de brug te Zennewijnen, waar hij getuige was van de Waaloverschrijding van delen van 6 R.I. Te 12.00 teruggekeerd bij de schipbrug te Tiel, bleek de overtocht van de brigade practisch voltooid, weshalve aan C.-6 C.Lu.Mitr. de bovenbedoelde ver plaatsingen werden bevolen. Daarna vertrok de brigadecommandant naar zijn nieuwe St.K. te Amerongen, waar door het rechtstreeks daarheen gedirigeerde deel van de staf de nodige voor zieningen waren getroffen. Te 13.30 was het St.K. aldaar volledig in bedrijf. Bruggenhoofd Wamel Het op last van C.-III L.K. gevormde bruggenhoofd in de rand van Wamel, bezet door 4-2 R.H., 6 M.C., 18 M.C. en 1-VI Bat.Pag., onder bevel van C.-4-2 R.H., had de opdracht, ter plaatse stand te houden tot de achterhoede van Brigade B zou zijn gepasseerd. In de namiddag van 10 Mei te ongeveer 18.00 hadden bovengenoemde onderdelen hun opstellingen ingenomen. Op 11 Mei tussen 14.00 en 16.00, enige tijd dus nadat alle onderdelen van Brig. B de schipbrug hadden overschreden, werd het bruggenhoofd opgeheven. Achtereenvolgens verwisselden 18 M.C., 6 M.C. en 4-2 R.H. met 1-VI Bat.Pag. van oever, waarna zij haar nieuwe bestemmingen volgden. Tijdens de overtocht over de Waalbrug wierp een vliegtuig een viertal bommen af, welke echter hun doel misten en in de N.rand van Tiel terecht kwamen. Daar de voorgenomen operatiën van III L.K. en Brig. B niet aan de vijand bekend waren en dus niet in het plan van diens luchtacties waren opgenomen, hadden geen aanvallen van betekenis op de blootgestelde colonnes plaats gehad tijdens de overtocht over de rivieren, noch tijdens de marsen. 135

NIMH | 1955 | | pagina 159