De verplaatsingen hebben echter wel de aandacht van vijandelijke vliegers ge trokken. Terwijl de colonnes op 10 Mei over het algemeen ongemoeid zijn gelaten, hadden op 11 Mei verschillende aanvallen met mitrailleurs en met bommen plaats, welke echter weinig verliezen hebben veroorzaakt. Reeds vóór 11 Mei 4.00 had een aanval op de brug bij Tiel plaats, die echter door de luchtdoelartillerie werd afgeslagen. Zo meldt C.-II-7 R.A. enige aanvallen met Messerschmidts gedurende de overtocht over de Waal bij Zennewijnen. Daar hier slechts enkele lu.mitrs. stonden, duurde de aanval langer dan bij Tiel. In aanmerking nemende, dat met het aanbreken van de dag de Z.Waaldijk vol troepen stond, kan de te voren gehandhaafde uiterste geheimhouding niet anders dan geprezen worden. Omtrent de bruggen valt te vermelden, dat op 10 Mei de brug bij Zennewijnen in gevaar is gekomen, doordat een sleepboot bovenstrooms in de felle noorden wind dwars tegen de brugschepen geraakte en deze plaatselijk wegdrukte. Het gelukte niet, het vaartuig met eigen kracht weg te krijgen, zodat aan de andere zijde benedenstrooms enige sleepboten tegendruk moesten geven, totdat een in middels uit Tiel ontboden sleepboot de tegen de brug gedreven sleepboot weg sleepte. Nadat de overtocht was beëindigd, zijn de bruggen bij Tiel en Zennewijnen afgebroken en grotendeels naar Gorinchem versleept. De losse materialen zijn naar de W.(N.)oever gebracht. De pogingen, de vaste bruggenhoofden bij Zenne wijnen en Tiel op de O.(Z.)Waaloever te verbranden, zijn slechts ten dele gelukt. De commandant van het detachement van de 3e Comp. torpedisten, belast met de grondmijnversperring Nr. 3, te Druten, ontving op 11 Mei te 2.00 opdracht van C.-Brig. B, zich onder bevel te stellen van C.-44 R.I. (van Brig. A). De bediening van deze versperring kon slechts van de zuidoever af geschieden, doch ten onrechte trok de commandant de conclusie, dat hij nu reeds zijn personeel moest terugnemen naar de noordoever. C.-44 R.I. heeft hem niet tot andere gedachten gebracht, want na overleg met deze werd door het wegnemen van het planchet en het verbreken der electrische geleidingen in de kazemat op de zuidoever het tot ontploffing brengen van de mijnen onmogelijk gemaakt, waarna het personeel naar Tiel vertrok. Te 8.00 werd echter door de C.V. bevolen, de versperring opnieuw te bezetten, waarna een officier met enige vrijwilligers zich naar de zuidoever hebben begeven en de installatie zo goed mogelijk bruikbaar hebben gemaakt. Deze post werd des nachts door Duitsers beslopen, doch wist zich te handhaven. Op 11 Mei te 17.00 werden de vaartuigen naar Gorinchem afgevoerd, terwijl het detachement torpedisten verder bij Brig. A heeft gestreden en de post aan de overzijde tot 13 Mei is bezet gebleven. 136

NIMH | 1955 | | pagina 160