HOOFDSTUK I DE VERDEDIGING VAN HET lie LEGERKORPS a. HET lie LEGERKORPS OP 10 MEI 1940 1. Uitgangstoestand De opdracht van II L.K. (vervat in het bevel, opgenomen als Bijlage A. VI) was, de Valleistelling te verdedigen van en met de Neder-Rijn tot en met de kunstweg Woudenberg-Scherpenzeel. Ter uitvoering van die opdracht waren van zuid naar noord de IVe en lie Divisie naast elkaar geplaatst, met de scheidingslijn (zie de schets/kaart) ter hoogte van de frontlijn ongeveer 1 km ten zuiden van Veenendaal. De frontlijn liep van de Neder-Rijn langs de oude verdedigingswerkjes on middellijk voor de Grebbe of Grift, vervolgens langs dit riviertje, om ter hoogte van de boerderij Kruiponder terug te buigen en de westrand van de inundatie te volgen naar Veenendaal; aldaar volgde zij de oostrand van Veenendaal, ver volgens de oude verdedigingswerkjes ten N. van deze plaats en van de Emmik- huizerberg, daarna de spoorweg Utrecht-Arnhem tot de oude liniedijk, die verder de frontlijn vormde. Weerstandbiedende voorposten bevonden zich in de strook voor de Grebbeberg ten Z. van de inundatie en voor het gehele vak van de He Divisie. Voor het stellingvak bevonden zich van zuid naar noord achtereenvolgens: le. een 3 km brede voor de aanval zeer geschikte terreinstrook tussen de Rijn en de inundatie; 2e. een 8 a 9 km lange en 3 km brede inundatie tot Veenendaal; 3e. het terrein ten N. van N.W. van Veenendaal, dat voor de aanval zeer geschikt was, terwijl de inundatiën de stelling slechts matig dekten. Hoewel de aanval goed mogelijk was, zowel in de onder le bedoelde strook als in het gebied ten N. van Veenendaal, scheen in 1939, toen met de aanleg van de stelling werd begonnen, laatstbedoeld gebied, mede in verband met het algemene beloop van de stelling en de betekenis van de Emmikhuizerberg, het gunstigste voor de aanvaller. In de loop van de mobilisatiemaanden was het vak van II Div. tot een zeer sterke stelling uitgebouwd, terwijl het onder le vermelde gebied door verschillende omstandigheden ten slotte beter voor de aanvaller was dan het onder 3e bedoelde. II L.K. was vóór 10 Mei versterkt met de volgende onderdelen: 149 (Zie schets/kaart Nr. C. 1) - IV-10R.I. en IV-15 R.I., gevormd uit troepen, die waren losgemaakt uit het gebied van de T.B.O. en een van de normale organisatie afwijkende samenstelling hadden;

NIMH | 1955 | | pagina 173