Uit de berichten van C.-4 R.H. bleek, dat te 16.00 een deel van het regiment in het hoge terrein ten O. van Wageningen in gevecht was met de vijand, terwijl de Duitsers op dat tijdstip op de kunstweg Arnhem-Ede genaderd waren tot 6 km ten O. van Ede. Te ongeveer 19.00 kwam bericht binnen, dat 4 R.H. achter de stelling terug ging. Het gros trok over Veenendaal naar Leersum, terwijl een eskadron over Wageningen binnen de stelling kwam. Het optreden van 4 R.H. is hierna afzonderlijk beschreven onder 3. De Duitsers waren in de avond van 10 Mei te Wageningen en Ede en namen van daar uit contact met de stelling op. In de loop van deze dag had voorts het volgende plaats gehad. Te ongeveer 11.45 ontving C.-II L.K. bevel van de C.V., zo snel mogelijk troepen ter waarde van een regiment infanterie met twee compagnieën van II Aut. Bat. en een compagnie van het Aut. Reg. te verplaatsen over Utrecht-Montfoort naar Gouda, waar deze troepen onder bevel van C.-Vg.Holland zouden treden (zie blz. 00). C.-II L.K. wees hiervoor aan: C.-ll R.I., 1-11 R.I., 11 C.Pag. (min een S.), 11 C.Mr., IV-10 R.I., IV-15 R.I. en voor het vervoer 1, 2-II Aut.Bat. St.-ll R.I., 1-11 R.I. en 11 C.Mr. vertrokken (volgens C.-ll R.I.) te ongeveer 17.00 (volgens andere gegeven 19.00) met 2-V-Aut.Reg. naar Gouda en daarna in de nacht naar Rotterdam, waar de Aut.Comp. ten onrechte gedurende de volgende dagen is aan gehouden. 11 C.Pag. volgde langs de weg haar bestemming. IV-15 R.I. vertrok 13.45 uit Woudenberg en kwam 17.00 te Gouda. De Comp. van II-Aut.Bat. keerde door een misverstand uit Gouda terug naar het L.K. IV-10 R.I. vertrok 14.30 uit Leersum; de Comp. van II Aut.Bat. keerde na aankomst te Rotterdam naar het L.K. terug. Op bevel van de C.V. zond C.-II-L.K. daarna drie rantsoenen munitie voor 11 R.I. met 3-II Aut.Bat. naar Rotterdam. Dit transport vertrok 21.00 en keerde niet bij het L.K. terug. Van 1-11 R.I. was de helft elders gedetacheerd. In de plaats daarvan was een Comp. van III-ll R.I. bij 1-11 R.I. ingedeeld. C.-II L.K. beschikte tengevolge van de verplaatsingen in de avond van 10 Mei dus nog slechts over 4 R.H. en III-ll R.I. als L.K. reserve, terwijl III-ll R.I. door allerlei detacheringen bestond uit St., 2e Comp., M.C., 11 Bt. 6 veld en een deel van 1-11 R.I., later nog over een sectie van 35 R.I. (Westervoort). De He Verkenningsgroep was door de Duitse luchtaanvallen in de vroege morgen van 10 Mei voor het grootste deel uitgeschakeld. De overblijvende vlieg tuigen waren ingedeeld bij de III Verk. Greep. Voor II L.K. waren op 10 Mei geen vliegtuigen beschikbaar. 153

NIMH | 1955 | | pagina 177