de landmijnen kwamen eerst aan, toen de vernieling op de kunstweg was tot stand gebracht, zodat het leggen daarvan moeilijkheden gaf. Te 8.45 werden parachutisten gemeld, doch een uitgaande patrouille kwam na een uur zonder resultaat terug. Te 10.15 werd bericht ontvangen, dat een vliegtuig was geland, doch een patrouille vond deze niet 1). Enige malen had een vliegtuigaanval plaats. Bij het 3e Peloton veroorzaakte dit een paniek onder de paarden, waardoor 17 dieren zich losrukten en in O. richting verdwenen. 8 Paarden werden opgevangen (waarvan één ernstig gewond), de 9 andere bleven verloren. Nadat van burgers, die per auto uit Arnhem kwamen, was vernomen, dat de paarden te Arnhem waren opgevangen en deze stad nog vrij van vijand was, werd een wachtmeester en 3 man met die auto naar Arnhem gezonden, die echter niet terug keerden. Te 11.40 kreeg de E.C. telefonisch bevel van de R.C., dat tengevolge van het teruggaan van het 5e Eskadron bij Oosterbeek onder druk van de vijand, ook 2-3 R.H. langzamerhand moest teruggaan. Het eskadron moest aansluiten achter Langenberg (kp. 10 kunstweg Ede-Arnhem). Nadat de E.C. aan de onder commandanten bevel had gegeven, zich gereed te maken voor afmars, kwam van de R.C. bericht, dat, indien er geen druk van de vijand was, de E.C. zijn stelling kon handhaven, hetgeen hij aanvankelijk deed; het stuk pag. bleek reeds te zijn vertrokken naar de volgende opstelling. Aangezien de landmijnen niet geheel waren gelegd, enige vernielingen, door het niet verschijnen van geniepersoneel, niet waren uitgevoerd en alle afweer tegen paw. ontbrak, achtte de E.C. standhouden over een frontbreedte van 3 km on uitvoerbaar. Hij deed, onder achterlating van een patrouille, het eskadron te 12.30 teruggaan en berichtte zulks aan de R.C. De achtergelaten patrouille, onder bevel van een kornet, zond nog bericht, dat de patrouille onder druk van de vijand was teruggeweken naar kp. 12, doch te 18.30 bracht een der manschappen als boer vermomd, de tijding, dat de patrouille was overvallen en beschoten, dat een korporaal en een huzaar waren gesneuveld en dat hij omtrent de kornet hetzelfde vreesde, hoewel hij hem niet had zien liggen. Inderdaad is ook deze kornet gesneuveld. 6-4 R.H. stond opgesteld met: - een groep van het 2e Peloton op Otterlosche Zandweg (Z.W. van Otterlo); - met het le Peloton en 3e S.-M.E. bij Roekei; - met het 2e Peloton (min een groep) en het 3e Peloton bij Hoornisnest; - met het 4e Peloton bij Meulunteren. Door de pelotons bij Hoornisnest werd per telefoon en door ordonnansen ver band opgenomen met een peloton van 4-1 R.H. te Valk. Het telefonische vei band werd echter tengevolge van een vernieling verbroken. 158 1) Dit vliegtuig is op de grond bij Garderen waargenomen door een Nederlandse luchtverkenner.

NIMH | 1955 | | pagina 182