Bij de uitvoering der vernielingen kwam de kornet, pelotonscommandant, om het leven. Het bevel over zijn peloton werd daarna door de commandant van het 3e Peloton overgenomen. De eskadronscommandant ontving te ongeveer 11.00 bevel van C.-4 R.H., terug te trekken op Lunteren en de weg Lunteren-Ede af te sluiten, waaraan werd voldaan. Het eskadron bezette tevens de driesprong van kunstwegen bij Does burg. Er zal thans worden medegedeeld, hoe C.-4 R.H. de toestand zag en welke bevelen hij gaf. C.-4 R.H. meldt, dat hij reeds te 9.50 aan het eskadron te Oosterbeek machtiging zou hebben gegeven, naar eigen inzicht te handelen. Ongeveer op dit tijdstip werd het fort Westervoort door de Duitsers vermeesterd, doch of dit reeds aan C.-4 R.H. bekend was, is twijfelachtig; de E.C. zelf meldt dit niet. Zoals reeds onder 2 is medegedeeld, heeft C.-II L.K. van C.-4 R.H. te 9.30 bericht ontvangen, dat hij op de 2e lijn (Renkum) terugging; dit berust echter vermoedelijk op het misverstand, dat C.-4 R.H. bedoelde de onder 2e in de op dracht genoemde lijn, m.a.w. dat het voorste eskadron van het Apeldoornsch kanaal was teruggenomen. Uit het voorgaande is nl. gebleken, dat het 5e Eskadron te 11.30 opdracht kreeg, naar eigen inzicht te handelen en eerst te 12.40 op Renkum terugtrok, een peloton te Heelsum achterlatende, terwijl 2-3 R.H., na een opdracht te 11.40, die daarna werd herroepen, eerst te 12.30 terugtrok op de cp. van de R.C. De R.C. gaf omstreeks dezelfde tijd, dat hij het 5e Esk. en 2-3 R.H. (in de eerste opdracht) deed teruggaan, eveneens aan de C. van het 6e Esk. opdracht, op Lunteren terug te gaan, aldus zijn N.vleugel op kortere afstand beveiligende. Het verband tussen dit Esk. en het Esk. van 1 R.H. te Valk bestond toen reeds lang niet meer. C.-l R.H. had reeds ongeveer 10.00 zijn regiment 6 a 7 km doen teruggaan als gevolg van de mededeling van C.-II L.K., dat 4 R.H. op de lijn Renkum-Ede was teruggegaan. Toen C.-l R.H. te omstreeks 12.30 na veel moeite persoonlijk telefonisch contact kreeg met C.-4 R.H., berichtte deze hem, dat 4 R.H. inder daad op de lijn Renkum-Ede-Lunteren terug was, doch toen was het twee en een half uur later en was de teruggaande beweging der vóóreskadrons juist aan gevangen. Toen C.-5e Esk. te Heelsum te ongeveer 15.25 berichtte, dat er vijandelijke vechtwagens tegenover Heelsum waren verschenen, gaf C.-4 R.H. hem bevel, het peloton te Heelsum terug te nemen op Pompstation (ten W. van Renkum) en mede te delen, zodra de gemeentegrens van Wageningen (W.rand Renkum) was overschreden, opdat het toegezegde artillerievuur van de L.K.A. zou kunnen worden afgegeven, wanneer dit nodig werd. Achtereenvolgens zullen nu de gevechtshandelingen worden beschreven bij 5-4 R.H. te Renkum en die bij de hoofdmacht, opgesteld ten O. en N. van Ede. 159

NIMH | 1955 | | pagina 183