5-4 R.H. De eskadronscommandant kwam te 13.30 aan bij het peloton te Heelsum, dat met een stuk pag. was versterkt. Te 15.00 werd een vijandelijke patrouille van 15 man gemeld bij de Jonkers hoeve (ten Z.W. van Wolfheze) en te 15.25 werd een pantserwagen, vergezeld van een motorpatrouille bij Veentjesbrug door vuur van het stuk pag. tot staan gebracht, doch het peloton werd over Wolfheze omtrokken. Te 15.40 kwam daarop bevel van C.-4 R.H., terug te gaan op de lijn Renkum- Ede. De E.C. zond het te Heelsum aanwezige peloton naar Wageningen, teneinde verband op te nemen met de voorposten en de versperringen open te doen houden. De rest van het eskadron was te 15.50 in stelling in de lijn Pompstation-Keien- berg-Quadenoord met een peloton en een stuk pag. bij Pompstation, een peloton 1 km noordelijker bij Oranje-Nassau-oord, een peloton bij Keienberg en Huize Quadenoord; de sectie mortieren op de Wageningsche berg. Op dat uur werden vandelijke pantserwagens en ongeveer 200 man gemeld te Heelsum, te 16.50 was de westrand van Renkum geheel door vijand bezet en werd vuur van mitrs. en infanteriegeschut ontvangen (brisantgranaten). Er ontwikkelde zich een vuurgevecht, waarbij door het goede schootsveld aan de vijand ge voelige verliezen konden worden toegebracht. De E.C. leidde met grote rust en kalmte het gevecht, niettegenstaande zijn voetverwonding. Te 17.00 verzocht hij steun van artillerie uit de achterliggende stelling, welk vuur echter niet is afgegeven, omdat het buiten het schootsveld van 1-12 R.A. en buiten de dracht van 11-19 R.A. viel. Te ongeveer 18.00 kwam bevel van de R.C., terug te gaan over Wageningen naar Leersum. Het eerste peloton, dat de westrand van Wageningen overschreed, ontving zw.mitr. vuur van de Grebbeberg en vuur van de voorposten, waarvoor overhaast dekking gezocht werd. Enige vrijwilligers, met onderkleding aan de geweren als witte vlag, hebben daarop contact opgenomen en het vuren doen ophouden, waarna het eskadron over Rhenen naar Leersum trok. De hoofdmacht bij Ede De opstelling van de hoofdmacht van het regiment was, zoals hieronder vermeld: De cp. van de R.C. bevond zich bij kp. 9 aan de kunstweg van Ede naar Arnhem; 1-4 R.H., versterkt met een Pel. paw. en een sectie zw.mitr. (van 5-4 R.H.), stond opgesteld van en met de spoorweg bij kp. 79,5, langs de W.rand van de Ginkelsche Heide tot en met kp. 10 aan de kunstweg Ede-Arnhem, terwijl de wielrijders patrouille op de weg naar Bennekom was uitgezonden. 2-4 R.H., versterkt met een sectie zw.mitr. en een peloton paw., had de O. en N.O. rand van het Ederbosch bezet. 4-4 R.H. stond, na terugkeer van het Apeldoornsche kanaal, opgesteld ten Z. en N.W. van station Ede. 160

NIMH | 1955 | | pagina 184