2-3 R.H. had opdracht ontvangen, een opnamestelling in te nemen, front O., a cheval van de kunstweg Ede-Klomp nabij kp. 7,4, hetgeen te 15.00 was uitge voerd met drie pelotons in voorste lijn, terwijl het peloton paw. van 2-4 R.H. bij dit eskadron werd ingedeeld. C.-6-4 R.H. ontving in zijn 2e opstelling te Lunteren te 16.00 opdracht, een opnamestelling in te nemen ter hoogte van Zuivelfabriek (N.W. van Ede) tot het dekken van de terugtocht van de bereden eskadrons uit Langenberg en Drie sprong. Deze terugtocht bleek reeds aan de gang, toen het eskadron bij de Zuivel fabriek aankwam. Cn.-2-3 R.H. en 6-4 R.H. wisten van eikaars opdracht en opstelling niets af en deze dubbele opdracht is ook niet geheel duidelijk geworden. Bij 1-4 R.H. zijn langs de spoorweg een 30-tal personen gekomen, die zich uit gaven voor uit Duitsland ontvluchte Polen, die via Utrecht naar Engeland wilden. Zij zijn onder geleide doorgezonden 2). Bij dit eskadron waren ook reeds te 10.30 berichten ontvangen, dat de vijand zich in Arnhem bevond. Omstreeks 14.00 hadden burgers het landen van parachutisten bij Panorame Hoeve (1 km ten Z. van kp. 80 aan de spoorweg) gemeld, waarvan geen bevestiging werd verkregen. In de loop van de namiddag ontving C.-1-4 R.H. mondeling bevel van zijn R.C., zijn rechter vleugel terug te nemen tot aansluiting verkregen was met de linker vleugel van 4-4 R.H. en een peloton naar de cp. van de R.C. te zenden. De E.C. had juist bevelen voor deze verplaatsing gegeven, toen de vijand tegenover kp. 79 aan de spoorweg begon op te dringen, zodat de bevelen niet meer konden worden uitgevoerd. Op de kunstweg, ter hoogte van kp. 13, werd het door C.-II L.K. bevolen storend vuur te ongeveer 17.30 door 1-1-12 R.A. afgegeven. Te ongeveer 18.00 kwam er bericht, dat vijandelijke troepen zich in het voor terrein bevonden. Even later werden paw. (waarschijnlijk 5 stuks) gemeld nabij een bosperceel zuid van „Ginkel". Van evacuerende bevolking werd vernomen, dat Renkum bezet was door ongeveer 200 Duitsers in autobussen, waarbij zich ook paw. zouden bevinden. Te 18.20 werd artillerievuur ontvangen uit de richting zuid van Ginkel (vermoedelijk van infanteriegeschut). Tevens werd gemeld, dat sterke afdelingen in tirailleurlinie naderden over de Ginkelsche Heide. Te 18.30 ontving de E.C. de opdracht, terug te trekken in de richting Klomp. 161 0 Bedoeld is een zuivelfabriek bij kruispunt van wegen naar Klomp en naar Lunteren. Er schijnt hier een misverstand in het spel te zijn geweest. C.-4 R.H. deelde mede, dat hij geen bevel voor stellingnemen bij de Zuivelfabriek heeft gegeven, doch opdracht, om bij Doesburg de terugtocht op de noordvleugel te dekken. C.-6-4 R.H. verklaart, deze opdracht niet te hebben omvangen. 2) Zeer waarschijnlijk zijn dit agenten van de Duitsers geweest, die moesten trachten, achter de stellingen te komen en aldaar onrust te zaaien. C.-2-3 R.H. heeft deze mensen, die gekleed waren in een soort stalkleding, deels zonder schoenen en met kaalgeschoren hoofden, door zijn opnamestelling ten W. van Ede zien passeren zonder geleide, terwijl zij later weder vlak bij de stelling zijn ingehaald. Nergens wordt meer in de gegevens melding gemaakt, dat zij zijn opgevangen en onder controle gehouden.

NIMH | 1955 | | pagina 187