H ij gaf hiertoe onmiddellijk bevelen aan zijn onderdelen, behalve aan een peloton, dat de terugtocht moest dekken. Door het snelle oprukken van de vijand langs de kunstweg Arnhem-Ede dreigde dit Pel. afgesneden te worden. In een rengalop gelukte het echter, zonder verliezen te ontkomen. Bij het 2e en 4e Esk. is geen aanraking met de vijand geweest. C.-4 R.H. had, nadat hij berichten had ontvangen van de aanwezigheid van vijand bij Jonkershoeve, daarna te Heelsum en vervolgens te Renkum, door 4-4 R.H. van Ede uit doen verkennen tegen Bennekom en Renkum. Bennekom werd te 17.00 vrij van vijand gemeld. Op dat tijdstip hadden ook de patrouilles te paard, uit de stelling in de rand van het Ederbosch uitgezonden, nog geen bijzonderheden gemeld. Een paw.-verkenning meldde te 17.40 vijandelijke motorrijders ten oosten van Planken Wambuis en daarna kwam het bericht, dat vijandelijke pantserwagens bij 1-4 R.H. zuid van de kunstweg Ede-Arnhem over de Ginkelsche Heide door drongen. Vorenstaande berichten gaven C.-4 R.H. te 18.30 aanleiding, bevelen voor de terugtocht op Klomp te geven. De inhoud dezer bevelen is niet met juistheid bekend. Uit de mededelingen van de R.C. en de eskadronscommandanten valt op te maken, dat de bedoeling is geweest, dat het regiment (min 5e Esk., dat over Wageningen terugtrok), naar het noorden en zuiden beveiligd, zou terugtrekken door de opnamestelling, welke 2-3 R.H. had bezet en waarin bovendien bij Veld huizen een sectie van het M.E. werd geplaatst. C.-6-4 R.H. meldt echter, dat de bereden eskadrons reeds op de terugtocht waren, toen hij bij de Zuivelfabriek aankwam en dat hij daarna opdracht heeft gekregen, over Doesburg, langs de Schamsteeg en over Ederveen binnen de voorposten terug te trekken. C.-2-4 R.H. (N.O. van Ede) had te 16.45 bevel ontvangen, het Pel. paw. naar de cp. van de R.C. te zenden J). Daarna ontving hij te ongeveer 18.00 bevel, met zijn eskadron zo spoedig mogelijk langs de opgegeven terugtochtsweg terug te trekken. Te Veldhuizen kreeg hij opdracht, naar Leersum door te gaan. Via Klomp kwam hij binnen de stelling. Ook 1-4 R.H. met toegevoegde onderdelen en de Staf kwam via Klomp binnen de stelling. Nadat de verschillende onderdelen waren gepasseerd, trok ook 2-3 R.H. met toegevoegde onderdelen te 19.30 geleidelijk terug over Klomp. Het 4e Peloton paw. heeft geen terugtochtsbevel ontvangen en bleef te Ede (zie hierna). 4-4 R.H. is in W.richting afgemarcheerd langs de weg, die aan de zuidzijde langs de spoorweg loopt en is aldaar door de voorposten getrokken. Het binnen de voorposten komen bij Klomp leverde moeilijkheden op, daar de aspergehindernis aldaar nagenoeg geheel was gesloten (met doorknippen der draden), zodat slechts een nauwe opening overbleef. 162 1) Dit peloton heeft aanvankelijk een verkenningsopdracht uitgevoerd en ontving later de opdracht, de cp. van de R.C. te beschermen. Bij aankomst bleek de R.C. echter reeds te zijn vertrokken en de Pel.C. vond 2-3 R.H., waar hij zich bij aansloot.

NIMH | 1955 | | pagina 188