De bevolking van Rhenen en Achterberg, die moest worden vervoerd naar Goeree en Overflakkee, is ingescheept aan de loswal en aanlegsteiger te Rhenen. De evacuatie was goed voorbereid en de inscheping begon te 13.00. De orde en regelmaat bij de inscheping werd verstoord, toen te 15.30 enige bommen uit vlieg tuigen werden geworpen bij de verzamelplaats (aan de Bantuinweg). Te ongeveer 19.00 was de inscheping echter voltooid en bevonden zich 5700 personen aan boord, zodat de afvaart tussen 19.30 en 20.30 plaats had. De transporten zijn vóór Krimpen aan de Lek aangehouden en de bevolking is, zoals reeds hiervóór bleek, in de nacht van 11/12 Mei ter weerszijden van de Lek ontscheept en ondergebracht. Uit Amerongen en Leersum moesten resp. 574 en 220 personen te water worden afgevoerd naar Overflakkee. Te 17.00 had de afvaart plaats, doch, evenals de voorgaande, zijn ook deze transporten niet aan hun bestemming gekomen, doch is de bevolking in de nacht van 11 op 12 Mei ontscheept aan de Lek en wel te Streefkerk. Uit Scherpenzeel moesten 2050 bewoners met 3 spoortreinen van station Woudenberg-Scherpenzeel naar Noord-Holland worden vervoerd. De eerste trein moest 21.00 vertrekken, doch door het langzame tempo van inlading kon deze eerst te 24.00 afrijden. De 2e trein was bestemd voor de bevolking van Woudenberg, die echter niet tijdig gereed was, zodat hiermede bewoners van Scherpenzeel werden vervoerd. Uit hetzelfde station moesten vertrekken 3400 inwoners van Woudenberg en een trein met een deel der bevolking van Renswoude. Deze afvoer heeft, met de bovengeschetste wijziging, plaats gehad, doch een vertraging deed zich voor met de trein voor de bewoners van Renswoude, zodat deze eerst de volgende avond konden afreizen en van 10 op 11 Mei in een militaire barak bij het station Woudenberg moesten worden ondergebracht. De overige bevolking uit Renswoude zou worden ingeladen te Klomp in twee treinen. In verband met het opblazen van een viaduct ten W. van Klomp kon dit echter niet plaats hebben en moest het inladen geschieden op station Maarsbergen. De burgemeester liet onmiddellijk, nadat hij hiervan te 17.00 bericht van C.-II L.K. had ontvangen, de bevolking te voet, per rijwiel, met voertuigen en auto's vertrekken. De vanwege C.-II L.K. voorgeschreven weg liep over Klomp, Veenendaal, de Haspel en Leersum, waarbij hulp werd verleend met militaire auto's. De bevolking van twee wijken was intijds op dat station, waar de eerste trein op 11 Mei te 1.30 zou aankomen en te 4.00 vertrekken. De bevolking van één wijk is echter te Klomp door daar aanwezige militairen naar Eist gezonden, waar zij tussen de Veenendaalse bevolking is terecht gekomen en dus gescheiden was van de overige bevolking van Renswoude, die naar Noord- Holland vertrok. Uit Maarn zijn in de avond van 10 Mei ongeveer 50 personen per trein naar Zuid-Holland vervoerd. 165

NIMH | 1955 | | pagina 191