gewicht van de mitr. niet met de eigen groeps C. hadden kunnen medekomen, bij zich in stelling te brengen, zodat hij over twee mitrs. beschikte. Spoedig nam hij waar, dat Duitsers oprukten in de richting van de 4e Sectie en hij kon daarop vuur afgeven door de mitrs. bovenop de borstwering te plaatsen. De Duitsers, die tevens onder vuur werden genomen door de aangevallen 4e Sectie, leden vele ver liezen en hun voorwaartse beweging werd vertraagd. Zij trokken zich terug, doch verschenen te ongeveer 15.00 in front voor de beide groepen der le Sectie. Na een vuurgevecht, waarbij de cadet-vaandrig zich duchtig weerde, werden deze groepen genomen. Hierbij schijnen aan een zijde van een groepsopstelling door de bezetting witte vlaggen te zijn geplaatst, terwijl aan de andere zijde de vaandrig, hiervan onkundig, hevig vuurde. Dit heeft ernstige gevolgen voor de beide groepen gehad. De vaandrig zelf werd, vurend op de rugweer, ernstig gewond, raakte bewusteloos en ontdekte later, bijkomende, dat de opstellingen door de Duitsers waren ge nomen. Deze hadden korte metten met de mannen gemaakt en de opstellingen in brand gestoken, waarbij slechts één man, door zich dood te houden, ontkwam. Bij de 4e Sectie was het verloop als volgt: Nadat de 3e Sectie van de 3e Comp. was gevallen, namen de Duitsers de bij Mariahoeve aanwezige groep, welke in front geen vijand had gezien, flankerend onder vuur. De Gr.C. kon door de richting van de schietgaten het vuur niet be antwoorden en achtte zijn positie onhoudbaar. Hij trok terug, zonder dat zijn S.C. dit bemerkte en heeft zich later met enkele mensen van zijn groep nabij de Grens- hoeve bij zijn S.C. gevoegd, terwijl het grootste deel van zijn groep op de hws. is teruggetrokken. De bediening van het stuk 6 veld is, toen de tirailleurgroep terugtrok, eveneens teruggegaan, na het stuk onbruikbaar te hebben gemaakt. Ook zij heeft zich bij de Grenshoeve nog enige tijd genesteld, doch is later op de hws. teruggetrokken. De vaandrig, C. der 4e Sectie, die zich bij de linker achterste groep aan de kunst weg bevond, had te 9.00 vernomen, dat op de Haarweg infanteriegeschut van de vijand in stelling werd gebracht, daarna, dat bij de 3e Comp. witte vlaggen waren gezien en vervolgens uit het geschreeuw kunnen opmaken, dat er iets gebeurde bij de linker groep van de 2e Sectie en de daarbij geplaatste zw.mitrs. Kort daarna zag hij de Duitsers naderen, waarop hij het vuur opende. Hij deed zijn personeel op de rugweer stelling nemen, om voldoende schootsveld te hebben. Een ordonnans, gezonden naar zijn rechter groep, berichtte, dat deze was ver dwenen. Terwijl frontaal het doordringen des vijands kon worden belet, ontving hij te ongeveer 13.30 vuur uit N. richting en schuin van achteren, waardoor ver liezen optraden. Hij trok daarop langs de weg terug op de achter hem liggende groep der 3e Sectie, die echter reeds bleek te zijn verdwenen. Aldaar heeft hij vuur uit Anna's hoeve beantwoord, een boerderij, waar zich voorraden bevonden, verbrand en daarna is hij teruggetrokken op de Grenshoeve. De C. der voorste groep voegde zich daar bij hem met slechts enkele manschappen. Er traden sto ringen op bij de mitrailleur, verschillende geweren werden door zand onbruik baar en er traden verliezen in. 183

NIMH | 1955 | | pagina 209