en aldus tijd te geven aan de bezetting van de hws., om zich voor hardnekkige verdediging gereed te maken. Welnu, de tegenstander heeft van het ochtendkrieken tot ongeveer 17.00 nodig gehad om de gehele vps. op te ruimen en verschillende gevangen genomen offi cieren hebben gezien, dat de Duitsers vrij veel verliezen hebben geleden. De hws. was volledig bezet en waakzaam. Was hier veel meer te verwachten? Hoewel niet ontkend kan worden, dat op vele plaatsen wellicht krachtiger weer stand had kunnen worden geboden, moet men toch goed voor ogen houden, dat onze troepen onvoldoende geoefend waren, de oorlog nog moesten leren kennen en dat zij moesten vechten in een terrein, dat niet had mogen worden opgeruimd zodat de meeste gevechtsopstellingen waren omsingeld, voordat zij de vijand onder schot hadden kunnen krijgen. De hoofdweerstandsstrook van 8 r.i. op 11 mei De hoofdweerstandsstrook van 8 R.I. bevond zich op de Grebbeberg v) en zijn noordelijke helling, alsmede in het terrein tussen die berg en de inundatiekom I. Zoals op blz. 173 bleek, stond het regiment in de hoofdweerstandsstrook opgesteld met het Ie Bataljon zuid en het lie Bataljon noord. Voor de scheidingslijn zie de schets/kaart. De cp. van C.-8 R.I. bevond zich in het bosterrein, ten O. van spoorwegpaal 24,5 en bestond uit een complex onderkomens, door loopgraven verbonden en omringd door puntdraadhindernissen. C.-8 C.Pag. was ingedeeld in de staf van C.-8 R.I., bij wie zich tevens een artillerieofficier-inlichter (A.O.I.) van 1-8 R.A. bevond. 1-8 R.I. sloot de hoofdtoegangswegen tot de Grebbeberg af en verdedigde de kern van die berg. De Grebbe of Grift liep langs de zuid- en oostrand van de Grebbeberg en boog om naar de boerderij Kruiponder. Voor de Grebbeberg lagen de aardwerken, ge naamd Voormalige Bastions 2) en Voormalige Hoornwerk 2). Hier bevond zich de frontlijn, die verder noordwaarts achter de Grift liep, waar de uit de Grift gebaggerde grond een dijk vormde. In deze dijk waren de gevechtsopstellingen aangebracht. In de Grift of Grebbe bevonden zich de Grebbesluis 3), ter hoogte van de kunstweg naar Wageningen en een in aanbouw zijnd motorgemaal achter het middelste Bastion. De stoplijn liep door de bossen over de Heimenberg. Het gehele terrein tussen frontlijn en stoplijn was zwaar bebost. Een zeer smalle 187 (Zie schets/kaart Nr. C. 4, luchtoverzicht Nr. 1 en luchtfoto's in de tekst.) De naam Grebbeberg komt niet op de kaart voor, wel de naam Grebbe. Onder Grebbeberg wordt begrepen de Laarsche Berg, de Heimenberg en het terrein, waar op de schets/kaart het woord Grebbe staat, m.a.w. het gehele heuvelcomplex ten O. van de spoorweg. 2) Hoornwerk en Bastions zijn oude vestingbouwkundige benamingen. 3) De Grebbesluis was de inundatiesluis in de Grebbe of Grift, die ter hoogte van de kunstweg was overbrugd.

NIMH | 1955 | | pagina 213