Omstreeks dit tijdstip deed de sergeant van 4 C.Pn., C. van de springploeg bij de brug over de Grebbesluis, deze brug springen. In allerijl heeft daarop C.-4 C.Pn. een noodbrug doen vervaardigen, die op een oplegger werd vervoerd. C.-8 R.I., op de cp. van C.-IV Div. ontboden, werd omtrent de voornemens ingelicht en verstrekte de nodige bevelen aan zijn bataljonscommandanten Uit vorenstaand bevel van C.-IV Div. sprak in de eerste plaats onderschatting van de tegenpartij, die de gehele vps. reeds had vermeesterd en de hws., zowel als Rhenen de gehele dag onder artillerievuur had gehouden. Dat deze vijand niet meer dan 100 man zou tellen, was toch moeilijk aan te nemen. De aanval moest plaats hebben zonder steun van artillerie en moest zelfs zonder infanterievuur worden uitgevoerd. Het kwam er op neer, dat het aanvallende bataljon gedurende de duisternis over één brug over de Grebbesluis moest trekken, door een gesloten versperring moest heenbreken en daarna de voorpostenstrook, die 3 km breed was, moest gaan her overen. Hr.Ms. Freyr had 11 Mei nabij Rhenen op de rivier gekruist. Bij gebrek aan kaarten en gegevens kon het niet aan de strijd deelnemen. Het schip zakte, nadat bevel voor ondersteunen en beschermen van de aanval was gegeven, af naar de inschepingsplaats, doch bemerkte niets van inscheping. Het plan om het personeel van III-8 R.I. te water te vervoeren voor een af leidingsstoot, had niet de instemming van C.-II L.K. Bij de uitvoering bleek trouwens het verzamelen en inzetten van dit personeel niet mogelijk, daar het zeer verspreid was, voor een deel nog in de hws. verbleef en bovendien nagenoeg niet meer over wapens beschikte. C.-II-19 R.I. is er niet van op de hoogte gesteld, dat deze aanval met personeel van III-8 R.I. niet kon doorgaan. De uitvoering van de aanval van II-19 R.I. werd door verschillende omstandig heden niet uitgevoerd en het bataljon keerde de volgende morgen naar Rhenen terug. Dit wordt beschreven bij de gebeurtenissen op 12 Mei. 209 Uw bataljon zal deze nacht een tegenstoot doen met het doel, de eigen voorpostenopstelling weer te veroveren. Het bataljon begeeft zich in alle stilte naar den Grebbeberg en zal van daaruit den tegenstoot uitvoeren. Uw M.C. blijft voorlopig achter. Alles moet geschieden in volslagen duisternis en met de blanke wapenen. Er mag geen munitie worden gebruikt. Twee secties van Uw bataljon moeten een demonstratie verrichten en begeven zich naar een punt aan de Grift, ongeveer ten Z. van pl. 0.5 aan straatweg Grebbe-Wageningen, worden daar met aldaar aanwezige bootjes overgezet en verrichten luid schreeuwend een aanval op den straatweg. Tegelijkertijd stormt U met Uw bataljon naar voren. Er bevinden zich niet meer dan 100 man vijand voor U. De kanonneerboot Freyr zal met de weer verzamelde onderdeelen van HI-8 R.I. den Kijn opvaren en deze op een bepaald punt aan land zetten om vandaar uit een afleidingsstoot in N.O.- richting te verrichten. 0 Volgens C.-8 R.I. zou de aanval te 24.00 plaats hebben.

NIMH | 1955 | | pagina 235