3. De verdediging van de ne divisie op 11 Mei 1940 De He Divisie verdedigde de Valleistelling van Veenendaal (inb.) tot en met Woudenberg en bestond op 10 Mei uit St.K., Vbd.A., 3e S.-4 C.Ptr., 10 R.I., 15 R.I., 22 R.I., 11-11 R.I., IV-10 R.I., IV-15 R.I., 4 R.A., II-8 R.A., 2 M.C., 14 M.C., 1-II-Bat.Pag., 2 C.Pn., 7 C.Lu.Mitr. (min 4e Pel.), 4 gaszoeklicht- groepen van II Vl.A. De drie regimenten infanterie stonden naast elkaar, elk met twee bataljons in de hws. en, wat 10 en 22 R.I. betreft, met een bataljon, wat 15 R.I. betreft, met een versterkte compagnie op voorposten. De divisiereserve werd gevormd door 11-11 R.I.IV-10 R.I. IV-15 R.I. en l-II Bat.Pag. De frontlijn, met een lengte van 16 km, liep langs de O.rand van Veenendaal naar het Fort aan de Buurtsteeg, volgde daarna de oude, verwaarloosde werkjes van de Grebbelinie, nl. de Jufferdijk en de Voorm. Batterij aan de Schalmdijk en liep langs de Biezebosch, Dashorst en de spoorweg Utrecht-Arnhem tot het ontmoetingspunt met de oude liniedijk, die verder naar het N. werd gevolgd. Tussen bedoeld ontmoetingspunt en Veenendaal volgde de frontlijn dus niet de oude liniedijk, die van Haspel (ten W. van Veenendaal) naar de omgeving van De Roode Haan en vandaar ten Z.W. van de Emmikhuizerberg en ten Z. van de spoorlijn (Utrecht-Ede) naar Luchtenstein voerde. Geheel Veenendaal en de Emmikhuizerberg, die het omliggende terrein be heerste, waren in de stelling opgenomen en het belangrijk inundatie-sluizen- complex bij Roode Haan werd daardoor goed beveiligd. Voor de frontlijn, in het gebied ten W. van de Slaperdijk, was een antitank gracht gegraven tot aan de Luntersche beek, in het gebied dus, waar geen inundatie kon worden gesteld. De stoplijn liep van station Veenendaal langs het Omleidingskanaal, daarna naar het N.W. noordelijk om De Haar naar het spoorwegkruispunt (lijnen naar Arnhem en naar Resteren) 2) en volgde vervolgens de spoorweg naar Amersfoort. Uit schets/kaart Nr. C. 7 blijkt, dat deze slechts zeer zwak bezet was. Op schets/kaart Nr. C. 1 is te zien, dat de inundatiekom II nagenoeg geheel achter de frontlijn lag. Slechts een klein gedeelte bevond zich ten N. van de spoorlijn naar Arnhem, dus voor de frontlijn. Een 3e verdedigingslijn was ontworpen achter het linker gedeelte van de stelling van 22 R.I. en het rechter gedeelte van de stelling van 15 R.I. 213 (Zie schets/kaarten Nrs. C. 1 en C. 7, luchtoverzichten Nrs. 2, 3 en 4 en luchtfoto's op blz. 214 en 352) UITGANGSTOESTAND Oudtijds de linie van Jufvrouw Wijk geheten. 2) Voor dit gedeelte was een antitankgracht ontworpen, waarvan de aanleg nog niet was begonnen.

NIMH | 1955 | | pagina 239